Meksikalı Bücür DAEŞ'e savaş açtı

Giriş Tarihi: 11.12.2015
Meksikalı Bücür DAEŞ'e savaş açtı

'Bücür' lakaplı Meksikalı uyuşturucu baronu Joaquin Guzman Loera, Ortadoğu'ya gönderdiği uyuşturucuya el koyarak imha eden terör örgütü DAEŞ'e tehdit mesajı yolladı: Adamlarım, sizi yok edecek

Geçtiğimiz 11 Temmuz günü, olağanüstü güvenlik önlemleri altında tutulduğu hapishaneden kaçarak izini kaybettiren uyuşturucu baronu Joaquin Guzman Loera, DAEŞ terör örgütüne beklenmedik bir tehdit yöneltti. 'Bücür' lakaplı Guzman, Ortadoğu'nun bazı bölgelerindeki kokain teslimatının DAEŞ tarafından imha edilmesinden sonra çılgına dönerek, örgüt lideri Ebubekir Bağdadi'ye direkt mesaj yolladı. "Adamlarım sizi yok edecek" diyen Bücür, "Hepinizin kalplerinizi çıkaracağım ve dillerinizi keseceğim" ifadelerini kullandı. Dünyanın en büyük uyuşturucu mafyası olarak bilinen Sinaloa Karteli'nin liderliğini yapan Bücür'ün mesajı, kartelle yakın bağları olan Meksikalı bir gazeteci tarafından basına sızdırıldı. Buna göre Bücür, Bağdadi'ye, "Eğer operasyonlarımıza müdahale etmeyi sürdürürseniz, adamlarım size gerçek terörü tattıracak" tehdidinde bulundu. Meksika basınına göre, Sinaloa çetesiyle birlikte FARC örgütü ve Los Zetas şebekeleri de uyuşturucu ağlarını Ortadoğu'ya kadar yaygınlaştırdı. DAEŞ'in hakimiyet kurduğu bölgelerden geçen bazı kollar, örgüt tarafından yok edilip kokainler yakılınca, Bücür militanları en üst düzeyde tehdit etmeye karar verdi. Haberde, DAEŞ'in söz konusu kokain ağını hangi bölgede çökerttiği açıklanmadı.

HÂLÂ YAKALANAMADI

Temmuz ayında, kazdırdığı tünel yoluyla filmlere konu olacak şekilde kaçarak izini kaybettirmeyi başaran Bücür, o tarihten bu yana Meksika yetkili makamları tarafından her yerde aranıyor. Ekim ayında Meksika güvenlik güçleriyle çatışmaya girecek kadar kendisine yaklaşılan Bücür, yaralı halde kaçmıştı.

Muhaliflerden yüksek müzakere komisyonu
Suriyeli muhalifler, iç savaşı diplomatik yollardan çözebilmek adına toplandıkları Riyad'da, rejimle müzakere edecek yüksek komisyon kurulması konusunda anlaştı. Toplantının sonuç bildirisinde "Şeffaf seçim yapılması, ülkenin yabancı savaşçılardan arındırılması, yabancı milis ve dış güçlerin de ülkeyi terk etmesi veya kovulması, geçiş döneminin başlamasıyla Esed ve zümresinin iktidarı terk etmeleri gerekiyor'' denildi.

"Loto parasını vermeyin beni Irak'ta öldürürler"
ABD'nin Oregon eyaletinde ağustos ayında çekilen 6.4 milyon dolarlık (18 milyon 680 bin TL) loto biletinin sahibi sonunda ortaya çıktı. Şanslı adamın Irak'ta yaşayan bir Kürt olduğu ve ara sıra ABD'ye gittiği için şimdiye kadar kendini tanıtmadığı belirtildi. Ancak şanslı adam, isminin hiçbir zaman açıklanmasını istedi. Gerekçe olarak Bağdat'a döndüğünde can ve mal güvenliğinin riske girebileceğini gösterdi. Iraklı adam ayrıca parasının tamamını da tek seferde istemedi. Vergiler kesildikten sonra para adama, 25 yıl boyunca 158 bin dolarlık (460 bin TL) taksitler şeklinde ödenecek.

DAEŞ'in 3 lideri öldürüldü
Terör örgütü DAEŞ'in lider kadrosundan 3 kişinin, kasım ayı sonunda Irak'ta düzenlenen hava saldırılarında öldüğü belirtildi. Öldürülen kişilerin DAEŞ'in "maliye bakanı" olarak adlandırılabilecek Ebu Salih, haraç toplamadan sorumlu Ebu Meryem ile bilgi, silah ve insan transferini koordine eden Ebu Rahman el Tunisi olduğu duyuruldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meksikalı Bücür DAEŞ'e savaş açtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN