Esad'sız geçiş kararı

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da toplanan Suriyeli muhalif gruplar, rejimle müzakere için komisyon kurulması konusunda anlaştı. Bildiride "Geçiş döneminde Esad iktidarı terk etmeli" dendi

Giriş Tarihi: 12.12.2015
Esad'sız geçiş kararı
Suriye'de 4 yılı aşkın süredir devam eden iç savaşı bitirmek için Viyana'da 1 Ocak tarihinde düzenlenecek zirve öncesinde Suudi Arabistan'ın topladığı muhalif gruplar önemli bir karar aldı. Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da 100 grubun katılımıyla gerçekleştirilen zirvenin ardından muhalifler, iç savaşı diplomatik yollardan çözebilmek adına rejimle müzakere için yüksek komisyon kurulması konusunda anlaştı. Yayımlanan sonuç bildirgesinde, merkezi Riyad'da olacak komisyonun, geçiş sürecinin başlaması için rejimle müzakere edecek heyeti belirleyeceği ifade edildi. En büyük muhalif grup Ahrar-uş Şam ise anlaşmayı yeterli bulmayarak görüşmelerden çekildi.

ESAD'IN "DİŞİ ÖLÜM MAKİNALARI!"

KERRY: FARKLILIK VAR
Devlet kurumlarının korunması, yeni güvenlik ve askeri birimlerin yapılandırılmasına karar verildi. Bildiride terörle mücadele edilmesi gerektiğini kaydeden muhalifler, Suriye topraklarının birliğinden ödün verilmeyeceğini kaydetti. Bildiride "geçiş döneminin başlamasıyla Beşar Esad ve zümresinin iktidarı terk etmeleri gerekiyor" dendi. Zirveyi değerlendiren ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise muhaliflerin aldığı kararlar ile BM'nin uygulamak istediği plan arasında farkılıklar olduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esad'sız geçiş kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN