Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sadr dosyası yeniden açılıyor

Lübnan yönetimi, 1978'de Libya'da kaybolan Şii lider Musa Sadr dosyasını yeniden açtı. Önceki gece silahlı gruplar tarafından kaçırılıp salıverilen Kaddafi'nin oğlu Hannibal sorgulanacak

Giriş Tarihi: 13.12.2015
Sadr dosyası yeniden açılıyor
Önceki gece Suriye'den dönerken Lübnan'ın Bekaa Vadisi'nde silahlı gruplar tarafından kaçırıldıktan sonra serbest bırakılan Muammer Kaddafi'nin oğlu Hannibal Kaddafi, Beyrut'ta sorguya alınacak. Lübnan basınına göre, 1978'de Libya'ya yaptığı ziyaretin ardından esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolan Şii lider İmam Musa Sadr'ın akıbetini araştıran yetkili makamlar, Hannibal'in bilgi sahibi olduğunu düşünüyor. Lübnan'da yayın yapan El Cedid televizyonunda, kaçırıldıktan sonraki görüntüleri yer alan Hannibal Kaddafi'nin ciddi şekilde dövüldüğü ve gözlerinin morardığı dikkat çekti. Oğul Kaddafi'yi kimin kaçırdığı açıklanmazken, şu anda kendisinin Beyrut'ta polis gözetiminde tutulduğu kaydedildi. Lübnan güvenlik teşkilâtının büyük ölçüde Şii Hizbullah ve Emel örg��tlerinin kontrolünde olduğu biliniyor. Muammer Kaddafi ve diğer yetkililerle görüşmek üzere 1978'de Libya'ya giden İmam Musa Sadr'dan, o tarihten bu yana haber alınamadı. Kaddafi yönetimi, Sadr ve iki adamının Roma'ya gitmek üzere başkent Trablus'u terk ettiklerinde ısrar etti. Ancak Sadr'ın takipçileri, Kaddafi'nin aralarındaki bir anlaşmazlıktan ötürü imamı öldüdüğüne inanıyor.

ÜÇ OĞLU HAYATTA
Hannibal Kaddafi, devrik lider Muammer Kaddafi'nin hayatta kalan üç oğlundan biri. Saadi Kaddafi hâlen Trablus'ta tutuklu. Diğer oğul Seyfülislam, Zintan'daki yerel milis güçlerinin elinde tutsak. Kaddafi'nin eşi Safiye Ferkaş ve kızı Ayşe ise Umman'ın başkenti Maskat'ta sürgün hayatı yaşıyor.

EN ETKİLİ Şİİ LİDERLERDENDİ
İmam Musa Sadr, 1928'de dünyaya geldiği İran'ın Kum kentinde temel eğitimini aldıktan sonra 1959'da Lübnan'a gitti. 1975'te iç savaşın patlak vermesiyle 'Emel' hareketini kuran Sadr, savaşın ilk döneminde tüm Ortadoğu'daki en etkili Şii liderlerden biri oldu. 1980'de Saddam Hüseyin tarafından idam edilen Muhammed Bâkır ve günümüzde Irak'ta önemli bir Şii milis gücüne hükmeden Mukteda Sadr, İmam Musa Sadr'ın kuzenleri. Sadr ailesi, Irak ve Lübnan'da hâlâ en etkili ailelerden biri.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sadr dosyası yeniden açılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN