Türkiye'nin en iyi haber sitesi

DAEŞ'le mücadelede yeni küresel plan

Pentagon'a bugün kritik bir ziyarette bulunacak olan Obama'nın, yeni DAEŞ planını açıklaması bekleniyor. ABD, dünyanın kritik bölgelerindeki üslerini anti-terör merkezlerine çevirmeyi planlıyor

Giriş Tarihi: 14.12.2015
DAEŞ'le mücadelede yeni küresel plan
ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'un, terör örgütü DAEŞ'le mücadele konusunda yeni ve küresel bir plan hazırlığında olduğu öne sürüldü. Yeni plan dahilinde ABD, dünyanın farklı bölgelerindeki askeri üslerini birbirleriyle ilişkili hale getirecek ve bu üsleri anti-terör merkezleri olarak kullanacak. Pentagon'un bu adımıyla alakalı üst düzey bir güvenlik yetkilisi, adının açıklanmaması kaydıyla New York Times gazetesine "Batı ve Kuzey Afrika ile Güneydoğu Asya'daki birçok militanın DAEŞ'e biat etmesi üzerine, Pentagon bu bölgerde anti-terör üsleri oluşturma planını Obama'ya sunacak" açıklamasında bulundu. Gazetenin haberine göre ABD, dünyanın farklı yerlerine dağıtılmış bu üsler sayesinde hem DAEŞ'e karşı istihbarat ağını genişletecek hem de örgütü daha hızlı bir şekilde vurabilecek. Bu üslerin her birinin, 500 ila 5 bin arasında ABD askerini bulundurma kapasitesi olacak.

DAEŞ'TEN KORKUNÇ İNFAZ!


GÖZLER OBAMA'DA
Üst düzey bir Pentagon yetkilisinin Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamaya göre bu durum, Paris veya San Bernardino saldırıları sonrasındaki durumla ilişkili olarak gündeme gelmiş konjonktürel bir adım değil. ABD basını, planın ilk olarak eylül ayında emekliye ayrılan Genel Kurmay Başkanı Martin Dempsey tarafından gündeme getirildiğini yazdı. ABD Başkanı Barack Obama'nın bugün gerçekleştireceği Pentagon ziyaretinden sonra konuyla ilgili bir açıklama yapıp yapmayacağı merakla bekleniyor. Özel törenler ve etkinlikler dışında başkanların Pentagon'u sık ziyaret etmiyor olması, Obama'nın pazartesi günkü ziyaretine medya tarafından özel bir anlam yüklenmesine sebep oldu.

OBAMA'YI KISKANDIRAN KARELER

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
DAEŞ'le mücadelede yeni küresel plan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN