1 gramı 500 milyon TL!

Üniversitesi’nden bilim insanları, ve atomlarını bir araya getirerek dünyanın en pahalı maddesini üretmeyi başardı. Maddenin değeri ise tam 151 milyon dolar, yani 500 milyon Türk Lirası

Giriş Tarihi: 15.12.2015 20:03
1 gramı 500 milyon TL!
1 gramı 151 milyon dolar değerinde olan söz konusu madde sayesinde, zamanı çok az bir yanılma payı ile kusursuz bir şekilde gösteren 'atom saatleri' cep telefonu boyutuna indirilebilecek. 3 milyon yılda 1 saniye hata yapmalarının ihtimali sadece yüzde 22.5 olan 'atom saatleri' halen ortalama bir oda büyüklüğünde.

YENİ BİR TEKNOLOJİ

Yeni keşfedilen maddenin mobil telefonların çiplerini üretmekte ve yeni bir teknolojinin önünü açmakta etkili olması bekleniyor. Sürücüsüz otomobil teknolojisinin en büyük sıkıntılarından biri sayılan GPS'te yaşanan potansiyel kayma oranı da söz konusu madde sayesinde en fazla 1 milimetre olacak şekilde yeniden düzenlenebilecek potansiyele erişiyor.

İLK MÜŞTERİSİNE SATILDI

Üniversitesi'ndeki Designer Carbon Materials adlı ekip tarafından üretilen maddenin 200 mikrogramı 33 bin 250 dolar karşılığı ilk müşterisine satıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
1 gramı 500 milyon TL!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN