Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Giriş Tarihi: 15.12.2015 23:38
ABD'den terörle mücadele koalisyonu açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da kurulan ve 34 Müslüman ülkenin katılımıyla oluşturulan terör karşıtı koalisyonu memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü günlük basın toplantısında, koalisyonun detayları hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyduğunu belirtti.
Kirby, "Fakat bu koalisyon kesinlikle bizim uzun zamandan beri bölgedeki ülkelerin terörle mücadele etmesi gerekliliği hakkında söylediklerimiz ve
teşviklerimizle aynı doğrultuda" dedi.

Kirby, DAEŞ'e ve bölgedeki diğer terör örgütlerine karşı yoğunlaştırılmış bir mücadeleyi memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. nin kurduğu bu koalisyonun ABD öncülüğünde DAEŞ ile mücadele için kurulan koalisyonla irtibat halinde olup olmayacağı yönündeki bir soru üzerine Kirby, "Zaten irtibat halindeler" yanıtını verdi.

Kirby, "Bu ülkeler zaten 65 ülkenin bir araya gelerek DAEŞ'e karşı oluşturduğu koalisyonun bir parçası" ifadesini kullandı.

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da dün 34 İslam ülkesinin teröre karşı koalisyon oluşturduğu bildirilmiş, bu ülkelerin Suudi Arabistan, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Pakistan, Bahreyn, Bangladeş, Benin, Türkiye, Çad, Togo, Tunus, Cibuti, Senegal, Sudan, Sierra Leone, Somali, Gabon, Gine, Filistin, Komor Adaları, Katar, Fildişi Sahili, Kuveyt, Lübnan, Libya, Maldivler Cumhuriyeti, Mali, Malezya, Mısır, Fas, Moritanya, Nijer, Nijerya ve Yemen olduğu açıklanmıştı.

Endonezya'nın da aralarında bulunduğu 10 ülkenin de koalisyonu desteklediği kaydedilmişti.

Koalisyona katılan ülkelerin ortak açıklamasında, terörle mücadelede gerekli program ve mekanizmaların geliştirilmesi, uluslararası barış ve güvenliğin muhafazası için terörle mücadele konusunda ilgili ülkelerle koordinasyon için uygun düzenlemelerin yapılmasına vurgu yapılmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'den terörle mücadele koalisyonu açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN