Türk denizaltısı Rus savaş gemisine nefes aldırmadı

4 Aralık'ta İstanbul Boğazı'ndan geçerken füzeli provokasyon yapan Rus savaş gemisini bu kez Türk denizaltı ile Sahil Güvenlik botları yakın takibe aldı. Denizaltı 3'üncü köprü açıklarında yüzeye de çıktı

Giriş Tarihi: 15.12.2015
Türk denizaltısı Rus savaş gemisine nefes aldırmadı
İstanbul Boğazı'ndan geçerken, güvertesinde füze taşıyan bir askerin görüntülendiği Rus savaş gemisi dün Karadeniz'e geri döndü. Caesar Kunikov adlı gemi, bu sefer Boğaz'dan Türk donanmasına ait bir denizaltının ve sahil güvenlik botlarının gözetimi altında geçti. Geminin Boğaz'dan hızla geçtiği gözlemlendi. Denizaltı ise 3. köprü inşaatı açıklarında yüzeye çıkarak takibi bıraktı.

İKİ SAVAŞ GEMİSİ AÇILDI
Caesar Kunikov'un güvertesinde bu kez sadece fotoğraf çeken askerler görüldü. Saat 07.40 civarında geçiş yapan gemideki askerlerin silahsız olması dikkat çekti.Rus savaş gemisinin geçişinden yarım saat sonra, iki Türk Savaş gemisi Boğaz'dan geçiş yaptı. İki gemi Karadeniz'den gelerek Marmara'ya açıldı. Caesar Kunikov'un 4 Aralık'ta İstanbul Boğazı'ndan geçişi sırasında güvertedeki bir Rus askerinin omzunda füze taşıdığı görülmüş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, konuyla alakalı "Provokasyon var, tacizkâr bir geçiş. Rus savaş uçaklarının izinsiz bir şekilde hava sahamızı ihlâl etmesiyle, Rus savaş gemilerinin Boğaz'dan geçmesi çok farklı bir şey" açıklamasında bulunmuştu. Bu arada Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Moskova ziyaretinde, Rusya'nın Türklerle tansiyonu düşürmesine ihtiyaç olduğunu Devlet Başkanı Putin ile ele alacağını bildirdi.

DENİZDEKİ GERGİNLİK KARADENİZ'E DE TAŞINDI
Bir Rus firkateyninin, Ege Denizi'nde Türk balıkçı teknesine uyarı ateşi açtıklarını iddia etmesinin ardından dün de Karadeniz'de bir gerginlik meydana geldi. Rus basını, bir Türk gemisinin, Kırım merkezli enerji şirketi Çernomorneftegaz'ın çalışma alanına girdiğini yazdı. Bunun üzerine Rus sahil güvenliğine ait iki geminin, Türk bandıralı ticari tekneye yaklaşarak rotasını değiştirmeye zorladığı öğrenildi. Çernomorneftegaz şirketi, Türk bandıralı ticari geminin 'petrol kulelerini çeken geminin yolunu kapattığını' öne sürdü ve bunun üzerine sahil güvenlik ekipleriyle irtibata geçtiklerini açıkladı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, Ege Denizi'nde yaşanan olay hakkında "Bizimki sadece bir balıkçı teknesiydi. Bana, Rus savaş gemisinin tepkisi abartılı gibi geldi" dedi.

RUSYA'YA KARŞI TÜRKİYE NATO BİRLİKTE HAREKET ETTİ
Rusya'nın güç kaydırdığı Doğu Akdeniz'de Türk savaş gemileriyle NATO gemileri ittifak dayanışması yaptı. Geçiş eğitimi yapan savaş gemileri, bölgede NATO ittifakının sergilenmesi için birlikte hareket etti. TSK'dan yapılan açıklamaya göre, Türk Deniz Kuvvetleri ve NATO Daimi Deniz Görev Grubu, Doğu Akdeniz'de ittifak dayanışmasını göstermek için birlikte hareket etti. Birlikte yapılan geçiş eğitimi 9 Aralık'ta yapıldı. Geçiş eğitimlerine 4'üncü Muhrip Filotillası Komodoru emrindeki Türk Deniz Kuvvetleri unsurları iki firkateyn ile katıldı. NATO bünyesinde ise İspanya, Portekiz ve Kanada'dan birer firkateyn geçişte yer aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk denizaltısı Rus savaş gemisine nefes aldırmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN