34 Müslüman ülkeden teröre karşı koalisyon

Giriş Tarihi: 16.12.2015
34 Müslüman ülkeden teröre karşı koalisyon

34 İslam ülkesi teröre karşı birleşti. İttifakın amaçları arasında terörle mücadele için ortak strateji belirlenmesi, İslam-terör ilişkisinin kesin olarak reddedilmesi, sadece DAEŞ değil tüm terörist gruplarla mücadele bulunacak

Terörle mücadele konusunda işbirliği çabaları yürüten 34 İslam ülkesi, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da ittifak oluşturdu. İran'ın yer almadığı ittifakta, Suudi Arabistan ve Türkiye ile birlikte Mısır, Pakistan, Ürdün, Tunus, Katar, Libya, Mali, Fas, Somali, Sierra Leone, Sudan, Komor Adaları, Moritanya, Nijer, Nijerya, Yemen, Gabon, Somali, Maldivler, Gine, Filistin, Çad, Togo, Cibuti, Senegal, Malezya, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Bangladeş, Benin, Lübnan ve Kuveyt bulunuyor.

MERKEZİ RİYAD'DA
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suudi Arabistan'ın yaptığı teklife olumlu baktıklarını belirtirken, İttifak'ın amaçlarına ve yapacağı faaliyetlere ilişkin ayrıntılara SABAH ulaştı. Edinilen bilgilere göre; İttifak, İslam ülkeleri arasında terörle mücadele için ortak strateji belirlenmesini hedefliyor. Bu amaç doğrultusunda Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da bir operasyon merkezi kurulacak. İslam ülkeleri arasında teröre karşı işbirliği ve koordinasyonun düzenlenmesi buradan yapılacak.

İSLAM-TERÖR ALGISI KIRILACAK
İttifakın önemli amaçlarından biri de İslam ve terör algısının kırılmasını sağlamak olacak. İttifak, dünyaya İslam'ın terör ile ilişkilendirilmesinin doğru bir yaklaşım olmadığı mesajını verecek. İttifak'ın hedefleri arasında askeri güç oluşturmak ve operasyon yapmak olmayacak. Sadece DAEŞ ile değil, İslam'ın adını kullanarak şiddet eylemleri gerçekleştiren tüm terör örgütleri ile mücadele edilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
34 Müslüman ülkeden teröre karşı koalisyon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN