Türkiye'nin en iyi haber sitesi

DAEŞ Başika'ya saldırdı

Irak'ta Musul'un Başika bölgesinde bulunan eğitim üssüne, terör örgütü DAEŞ'in kontrol ettiği bölgeden havan atışı yapıldığı, ilk ateş sırasında 4 askerin yaralandığı öğrenildi.

Giriş Tarihi: 16.12.2015 17:40 Güncelleme Tarihi: 16.12.2015 22:40
DAEŞ Başika'ya saldırdı

Irak'taki eğitim üssüne, terör örgütü DAEŞ'in kontrol ettiği bölgeden havan atışı yapıldığı, ilk ateş sırasında 4 Türk askerinin yaralandığı bildirildi.

Edinilen bilgiye göre, Musul'un Başika bölgesinde Türk askerlerinin de bulunduğu eğitim üssüne, terör örgütü DAEŞ'in kontrol ettiği bölgeden havan atışı yapıldı. İlk ateş sırasında kampta bulunan 4 asker yaralandı.

HÜKÜMETTEN İLK DEĞERLENDİRME

Şırnak'a tahliyeleri gerçekleştirilen askerlerin sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

BAŞİKA'DA TÜRKİYE'YE AİT 25 TANK VE 400 ASKER BULUNUYORDU

Başika'daki Türk eğitim birliğinin güvenliğinin sağlanması için geçtiğimiz günlerde 25 tank 400 asker tarafından takviye edilmişti. Daha sonra varılan anlaşmalar uyarınca güvenlik için Başika'da bulunan askerlerin bir kısmı tanzim edilmişti.

YARALANAN 4 ASKER ŞIRNAK'A GETİRİLDİ

IRAK'ta Türk askerlerinin de konuşlandığı Başika Kampı'na IŞİD'in düzenlediği saldırıda yaralanan 4 Türk askeri helikopterle Şırnak'a getirilerek, Asker Hastanesi'nde tedaviye alındı.

Musul'un Başika bölgesinde bulunan kampa IŞİD'liler havan topuyla saldırı düzenlendi. Saldırıya Türk askeri birliğinden de havan topuyla karşılık verildi. Saldırıda yaralanan 4 Türk askeri, hemen askeri helikopterle Şırnak'a getirildi. Şırnak 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'na inen helikopterden alınan yaralı askerler Asker Hastanesi'ne götürülerek tedavi altına alındı.

TSK: BAŞİKA'DAKİ SALDIRININ ARDINDAN OBÜSLER İLE MİSLİYLE KARŞILIK VERİLMİŞTİR

Genelkurmay Başkanlığı, Başika'daki Üs Bölgesi'ne yapılan saldırıda 4 Türk askerinin hafif şekilde yarandığını belirterek, "Tespit edilen DEAŞ Terör Örgütü hedeflerine obüsler ile misliyle karşılık verilmiştir" açıklamasında bulundu.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, 16 Aralık'ta DEAŞ Terör Örgütü ile Peşmerge güçlerinin karşılıklı çatışmaları esnasında, saat 15.10 sularında, DEAŞ Terör Örgütü'nün Peşmerge tarafına attığı Katyuşa Çnra (Çok namlulu roket atar) mermilerinin bir kısmının Türk askerlerinin de konuşlu bulunduğu Başika'daki Üs Bölgesine düştüğü belirtildi.

Üs Bölgesine düşen mermilerden dolayı dört askerin hayati tehlikeleri olmayacak şekilde yaralandığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Yaralı askerlerimiz süratle Şırnak Devlet Hastanesi'ne tahliye edilmişlerdir. Tespit edilen DEAŞ Terör Örgütü hedeflerine obüsler ile misliyle karşılık verilmiştir. Yaşanan bu saldırı birlik güvenliğinin önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Bu saldırıda yaralanan Kahraman silah arkadaşlarımıza acil şifalar temenni ediyoruz."

DIŞİŞLERİ'NDEN BAŞİKA AÇIKLAMASI

Dışişleri Bakanlığı Başika'da IŞİD'in düzenlediği saldırıyla ilgili bir açıklama yayımladı
İşte o açıklama;

"Bugün Başika/Zelikan'da Musul Ulusal Muhafızlarının çekirdeğini oluşturacak gönüllülerin eğitimi amacıyla faaliyette bulunan eğitim kampının bulunduğu bölgeye DEAŞ unsurlarınca düzenlenen saldırıda dört TSK personeli yaralanmış olup, yaralılarımızın ülkemize tahliyesi gerçekleştirilmiştir.

Konu hakkında askeri makamlarımızca açıklamada bulunulmuştur. Saldırıya kampta bulunan unsurlarımızca gerekli şekilde mukabele edilmiş, tespit edilen bazı DEAŞ mevzileri imha edilmiştir.

Saldırıda kampta eğitim gören Iraklı gönüllülerden de biri subay olmak üzere iki kişi şehit olmuş, dört kişi de yaralanmıştır. Iraklı şehit kardeşlerimizin ailelerine ve Irak halkına başsağlığı, yaralılara acil şifa diliyoruz.
Bu saldırı ülkemizin Irak'a DEAŞ'la mücadelesi kapsamında verdiği desteğin önemli bir unsuru olan Başika/Zelikan kampının güvenliği konusundaki endişelerimizin ne kadar yerinde ve buraya konuşlandırmak istediğimiz koruma unsurunun da ne kadar gerekli olduğunu ispat etmektedir.

Maalesef sözkonusu kampta tamamen Irak'a destek amacıyla uzun bir süredir yürütülen faaliyet, bazı çevrelerin maksatlı olarak yaydığı abartılı haberler sonucunda Irak ve Türkiye arasındaki dostluğa ve DEAŞ'a karşı aramızdaki işbirliğine yakışmayan bir sorun haline getirilmiştir. Bu kampanyalar sözkonusu kamp ve içindeki personeli terör örgütü nezdinde görünür kılmış, hedef haline getirmiş ve maalesef terör örgütünü cesaretlendirmiştir.

Türkiye zor gününde her zaman Irak'ın yanında olmuştur. Bu ülkenin egemenliği ve toprak bütünlüğü konusunda en fazla hassasiyet gösteren ülkelerin de başında gelmektedir. Bu anlayışla ortak düşmanımız olan DEAŞ'a karşı mücadelesinde gerek Irak'a elimizden gelen desteği verme gerek ortak güvenlik çıkarlarımızı savunma yönündeki çabalarımızın, tam aksi yönde gizli bir faaliyetmiş gibi takdim edilmesi veya yorumlanması bizi ziyadesiyle üzmektedir.

Son gelişmelerin dost ve kardeş Irak'la birlikte ortak düşmanımız DEAŞ'la mücadeleye teksif edilmesi gereken enerji ve dikkatin dağılmasına sebep olduğunu görüyoruz. Dileğimiz, önceliğin tekrar DEAŞ'la ortak mücadeleye verilmesidir."


ABD SAVAŞ UÇAKLARI DAEŞ'İ VURUYOR

ABD'nin 12 adet F-16 savaş uçağı Musul üzerinde alçak uçuş gerçekleştiriyor. Edinilen bilgilere göre ABD savaş uçakları DAEŞ'e ait mevzileri vuruyor.

DAEŞ'den Başika'ya havan saldırısı

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
DAEŞ Başika'ya saldırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN