Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eide: "Çözülmesi gereken unsurlar var"

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide ile görüştü. Eide:"Taraflar aylar öncesine göre, mülkiyetle ilgili uzlaşıya çok daha yakın ancak halen çözülmesi gereken unsurlar var" dedi.

Giriş Tarihi: 16.12.2015 15:27
Eide: Çözülmesi gereken unsurlar var

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Eide'yi, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul etti.Yaklaşık iki saat süren görüşmede, Dışişleri Bakanı ve Kıbrıs Türk tarafının müzakerecisi Özdil Nami, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Erhan Erçin ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Temsilcisi Barış Burcu da hazır bulundu.

Çıkışta basına açıklama yapan Eide, Akıncı ile görüşmesinin olumlu geçtiğini belirterek, ocak ayında yapılacak görüşmeler için iyi bir zemin oluşturmaya çalıştıklarını, liderlerin 20 Aralık'taki görüşmesinde ocak ayının programını ele alacaklarını kaydetti.

ÇÖZÜLMESİ GEREKEN UNSURLAR VAR

Kıbrıs müzakerelerinde mülkiyette uzlaşı yönünde genel hatların ortaya çıkmaya başladığını ifade eden Eide, bazı kilit konularda yararlı gelişmelerin yaşandığını ancak müzakerelerin son turunda çözülebilecek konuları belirlemek istediklerini dile getirdi.

Eide, "Taraflar aylar öncesine göre, mülkiyetle ilgili uzlaşıya çok daha yakın, ancak halen çözülmesi gereken unsurlar var" şeklinde konuştu.

REFERANDUM SORUSU

Müzakerelerde başlıkların üzerinde ayrı ayrı uzlaşıya varılacağı yönündeki anlayışın yanlış olduğuna dikkati çeken Eide, bazı başlıklardaki konuların, diğer başlıktakilerle bağlantısının bulunabildiğine işaret etti.

Eide, bir gazetecinin, "Mart 2016'da referandum bekliyor musunuz?" sorusu üzerine, "Müzakerelerde bir takvimin bulunmadığının, ancak her iki liderin de kaybedecek zamanının kalmadığının altını devamlı çiziyorum" yanıtını verdi.

Görüşmelerde, son bir hafta içerisinde ekonomi başlığıyla ilgili olumlu gelişmeler yaşandığını, Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa Birliği'nden (AB) uzmanların liderlere destek olmak için BM yetkilileriyle çalıştığını kaydeden Eide, bankacılık ve vergi gibi konuların ele alındığını sözlerine ekledi.


20 ARALIK'TA YENİDEN GÖRÜŞME

Kıbrıs'ta yoğunlaştırılmış müzakereler kapsamında en son 15 Aralık'ta bir araya gelen liderler, 20 Aralık'ta tekrar görüşecek. Şubat 2014'te imzalanan ortak açıklama sonrasında yeniden başlayan müzakereler, Cumhurbaşkanı Akıncı'nın göreve gelmesinin ardından ivme kazanmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eide: "Çözülmesi gereken unsurlar var"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN