Türkiye'nin en iyi haber sitesi

: Rusya bin 300 ılımlı muhalifi öldürdü!

Genelkurmay Başkanı Tuğgeneral Ahmed Khalid Barri, 76 günden bu yana 'de savaşa müdahil olan Rusya'nın saldırılarında 1300 Özgür Suriye Ordusu üyesi, ılımlı muhalif ve sivilin yaşamını yitirdiğini söyledi. Barri, IŞİD ile mücadele için savaşa dahil olduğunu açıklayan, ancak hedefini Özgür Suriye Ordusu ve ılımlı muhalifler olarak belirlediğini öne sürdüğü Rusya'nın, PYD denetimindeki Afrin'e de 2 helikopter silah yardımında bulunduğunu iddia etti.

Giriş Tarihi: 16.12.2015 11:54 Güncelleme Tarihi: 16.12.2015 11:57
Özgür Suriye Ordusu: Rusya bin 300 ılımlı muhalifi öldürdü!
Geçici Hükümeti'nin Gaziantep'teki merkez binasında beraberinde Sağlık Bakanı Muhammed Vejih Cuma ve Adalet Bakanı Abdulrezzak El Hüseyin ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Genelkurmay Başkanı Barri, Rusya'nın 76 gündür Suriye'de rejime destek verdiğini ve özgürlük isteyen muhalifler ile sivilleri hedef aldığını söyledi.

'AMACI ESAD VE REJİME DESTEK VERMEK'

Rusya'nın terörle mücadele ve muhalefete yardım amacıyla Suriye'de bulunduğunu açıkladığını ancak bu durumun gerçeği yansıtmadığını ifade eden Barri şöyle dedi:

"Rusya'nın bugün Suriye'de tek amacı var o da Esad'a ve rejimine destek vermek. Savaş uçakları, savaş gemileri ile diktatör rejim lehine muhalifleri bastırıyor. Tek amaç rejimin ayakta kalmasını sağlamak. IŞİD ile mücadele edeceğini söyleyen Rusya, 76 günlük süreçte hava saldırılarının yüzde 5'lik kısmını IŞİD'e karşı gerçekleştirirken, yüzde 95'lik kısmında ise Özgür Suriye Ordusu, ılımlı diğer muhalif gruplar ile sivilleri hedef aldı. Hama, İdlib, Dara, Şam gibi birçok noktadaki Özgür Suriye Ordusu birlikleri ve karargahları hava harekatında hedef alındı."

PYD'YE SİLAH YARDIMI

Barri, uluslararası kamuoyuna muhaliflere yardım edeceğini aktaran Rusya'nın, Suriye'de sadece PKK'nın Suriye uzantısı PYD'ye silah yardımı yaptığını da öne sürerek, "Afrin'e inen 2 Rus helikopteri buraya silah ve teçhizat desteği sağladı. Üstelik bu yeni değil daha önce de 2 kez PYD'ye Afrin'de silah desteği sağlandı" dedi.

RUSYA 23 SAĞLIK MERKEZİNİ VURDU

Suriye Geçici Hükümeti Sağlık Bakanı Muhammed Vejih Cuma ise, Rusya'nın hava saldırılarında sadece son 3 gün içerisinde 23 sağlık merkezinin hedef alındığını ileri sürdü. Cuma, saldırılarda 78 sağlık personelinin öldüğünü kaydederken, kullanılan silahların imha amaçlı olduğunu ve yaralanan 7 kişiden 5'inin tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamasının bunun en bariz örneği olarak gösterilebileceğini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özgür Suriye Ordusu: Rusya bin 300 ılımlı muhalifi öldürdü!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN