Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BM Genel Sekreterliği'nde seçim devrimi

BM'nin 70 yıllık tarihinde ilk kez genel sekreter seçimine 193 ülke de aktif şekilde katılacak. Şimdiye kadar genel sekreteri kapalı kapılar arkasında seçen 5 daimi üyenin etkisi azaltılmış olacak

Giriş Tarihi: 17.12.2015
BM Genel Sekreterliği'nde seçim devrimi
Birleşmiş Milletler (BM), tarihinde bir ilke imza attı ve üye ülkelerin genel sekreter seçimine aktif katılımını öngören sürecin fitilini ateşledi. BM, 193 üyesine önümüzdeki yıl yapılacak seçim için aday göstermelerini isteyen birer mektup yolladı. Mektupta "kanıtlanmış liderlik ve yönetim kabiliyetleri olan, uluslararası ilişkiler konusunda tecrübeli ve diplomatik iletişim becerileri gelişmiş adayların" BM'ye sunulması istendi. Mevcut Genel Sekreter Ban Ki-moon'un görev süresi 31 Aralık 2016 tarihinde sona erecek. 1945'te kurulan BM'nin şimdiye kadarki genel sekreter seçimlerinde, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) 5 daimi üyesinin ağırlığı hissedildi. ABD, Çin, Rusya, İngiltere ve Fransa'dan oluşan 5'li, şimdiye kadarki 8 genel sekreteri, kapalı kapılar arasında belirledi. BMGK'nın Genel Kurul'a sunduğu bu isimler de her defasında kabul edildi.

NÜKLEER SİLAHA SAHİP ÜLKELER

KADIN ADAY ÖN PLANDA

BM Genel Kurulu Başkanı Mogens Lykketoft "Seçim süreci şimdiye dek gizlilik içinde yürütülüyordu. BMGK 5'lisi yine güçlü bir pozisyonda olacak. Fakat yeni yöntemle Genel Kurul, kendi belirlediği bir adayın arkasında toplanabilecek" dedi. Yeni aday yine BMGK'nın önerisi üzerine seçilecek. Fakat uzmanlar Genel Kurul'un, bu yeni uygulama sayesinde belirleyici rol oynayabileceğini söylüyor. Örgüt tarihindeki 8 genel sekreterin erkek olması dolayısıyla kadın bir adayın, 5 yıl için koltuğa oturabileceği belirtiliyor. 1992'den beri Afrika ve Asyalı genel sekreterler dönemi yaşandığı için ise bu iki kıtanın dışında bir adayın göreve gelmesi bekleniyor.

ÜLKELERİN GİZLİ SERVİSLERİ

"DÜNYA 5'TEN BÜYÜK"

ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa'dan oluşan 5'linin Birleşmiş Milletler üzerindeki tahakkümünü eleştiren ülkelerin başında Türkiye geliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz yıl Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, bu ülkelerin BM'yi etkisiz hale getirdiğini söylemiş ve "Altını çizerek ifade etmeliyim, dünya 5'ten büyüktür" ifadelerini kullanmıştı. Erdoğan, "Daha hızlı ve etkili karar mekanizmaları kurulmalıdır. BM çok daha cesur olmalıdır" demişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BM Genel Sekreterliği'nde seçim devrimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN