'da hava kirliliği protestosu

'de binlerce vatandaş, şehirde hava kirliliğine neden olduğu için metal işleme fabrikasını protesto etti

Giriş Tarihi: 17.12.2015 17:45 Güncelleme Tarihi: 17.12.2015 17:48
'nın kuzeybatısındaki 'de binlerce vatandaş, şehirde hava kirliliğine neden olduğu için metal işleme fabrikası Jugohrom'u protesto etti.

"Anne ve Çocuk" ile "Eco Guerilla" hareketlerinin çağrısı üzerine düzenlenen protestoya katılan vatandaşlar, şehrin girişini araç trafiğine kapatarak, hava kirliliğini azaltmak için tedbir almayan yetkililere tepki gösterdi.

Anne ve Çocuk Hareketi'nden İkballe Ferati, şehirdeki hava kirliğine tepki göstermek amacıyla toplandıklarını belirterek, "Kendimiz, çocuklarımız ve geleceğimiz için temiz hava istiyoruz. Bu kirli havayla boğulmaya devam edemeyiz" dedi.

Eco Guerilla Hareketi'nden Arianit Caferi de hava kirliliğine tepki amacıyla yarın da protesto düzenleyeceklerini ifade ederek, yarınki protestoda
taleplerini açıklayacaklarını ve bu talepler karşılanmadığı takdirde hafta başından itibaren şehirdeki tüm kurumların işleyişine engel olacaklarını
kaydetti.

Uzmanlar, şehirdeki hava kirliliğinin normalden 20 kat fazla olduğu bildirirken, Kalkandelen Belediye Başkanlığı da dün ilk ve orta okulları tatil etme kararı aldı.

Sivil toplum kuruluşları, hava kirliliğinin ana nedeninin, Jugohrom fabrikasının havaya saldığı zehirli gazlar dolduğunu savunurken, hükümet başka faktörlerin de hava kirliliğini etkilediğini belirtiyor.

Makedonya Hükümeti 2005 yılında, söz konusu fabrikanın 1 Nisan 2014'e kadar çevre standartlarını karşılamasını öngören yasa değişikliliği onaylarken, fabrika yönetimi bu tarihten bir gün önce hükümetten ek süre talep etmiş ve süre 31 Aralık 2014'e uzatılmıştı.

Zehirli gazların havaya salımını önlemek için kullanılması gerekli filtreleri halen kullanmasa da Jugohram faaliyetlerine devam ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Makedonya'da hava kirliliği protestosu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN