Tazminat mümkün değil

Rusya'nın düşürülen uçakla ilgili olarak "Türkiye'den tazminat talep ettik" açıklamasına Dışişleri Sözcüsü Tanju Bilgiç "Karşılanması mümkün değil" dedi

Giriş Tarihi: 17.12.2015
Tazminat mümkün değil
Rusya Dışişleri Bakan yardımcısı Aleksey Meshov, Türkiye'nin düşürdüğü Rus uçağı olayının bir daha tekrarlanmamasına ilişkin Ankara'nın garanti vermesi gerektiğini söyledi. Ria Novosti ajansına konuşan Meshkov, ayrıca Türkiye'den tazminat talep ettiklerini aktardı. Rus sözcüye cevap Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç'ten geldi. Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında soruları yanıtlayan Bilgiç, Rusya'nın Türkiye'den özür ve tazminat talebini değerlendirirken, "Rus tarafının istediği unsurların karşılanması mümkün değil. Rusya, Türk hava sahasını bir daha ihlal etmemeyi garanti ederse böyle bir hadiseyle bir daha karşılaşılmaz. Türkiye Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu'nun askeri hedeflerine herhangi bir hasmane tutum içinde değildir" dedi. Bilgiç, Türkiye'nin Musul'a asker gönderilmesine ilişkin ise "Başika'daki askeri mevcudiyetimiz Irak'ın toprak bütünlüğüne herhangi bir tehdit değildir. Gönül isterdi ki Irak tam olarak kendi topraklarından PKK ve DAEŞ unsurlarını temizlesin ve Türkiye'nin de böylece bir askeri risk almaya, bir askeri güç yerleştirmeye ihtiyacı olmasın" dedi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Suudi Arabistan'ın öncülüğünde İslam ülkelerinin teröre karşı oluşturacağı koalisyonun terörle mücadelede askeri, istihbari ve ideolojik boyutun koordine edilmesi açısından önemli olduğunu belirterek, "Bunun bir askeri güç olmadığını buradan söylemem gerekiyor. Askeri güç oluşturulması gündemde değil" dedi. Bilgiç, İtalya'nın Palermo Kenti'nde belediye sarayında düzenlenen törenle terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'a fahri vatandaşlık verilmesini "AB'nin ve uluslararası kuruluşların terör listelerinde yer alan bir terör örgütü liderine fahri vatandaşlık verilmesi kabul edilemez bir saygısızlık" ifadeleriyle değerlendirdi.

Tazminat mümkün değil


DIŞİŞLERİ'NDEN VİZE UYARISI

Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın 1 Ocak'tan itibaren Türk vatandaşlarına vize uygulamaya başlayacağını belirterek, diplomatik veya konsolosluk temsilciliklerinden vize alınması gerektiği uyarısında bulundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tazminat mümkün değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN