Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye ile ABD havada anlaştı

ABD ve Türkiye arasında uçuş pazarlığı sonuçlandı. Anlaşmaya göre ABD, Türkiye'ye yerleştireceği uçaklarını Türk hava sahasını korumak için muharip devriye görevine çıkarabilecek

Giriş Tarihi: 18.12.2015
Türkiye ile ABD havada anlaştı

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Laura Seal, ABD'nin kasım ayında İncirlik Üssü'ne yerleştirdiği 12 adet F-15 tipi uçağını bu haftasonuna dek çekeceğini belirtirken bir olumlu haber de verdi. Seal, SABAH'a yaptığı özel açıklamada, "F-15C'ler NATO'nun Türkiye'yi en kısa sürede destekleyebileceğini göstermek amacıyla, kısa süreli olarak İncirlik'e yerleştirilmişti. Bu uçaklar Türk hava sahasını tanıma amaçlı eğitim uçuşu yaparken, devriye uçuşlarıyla ilgili anlaşmaya da varıldı. Bu anlaşma gelecekte Türkiye'nin isteği üzerine gönderilecek Amerikan uçaklarının muharip devriye uçuşları prosedürlerini belirledi" dedi. Pentagon'dan yapılan açıklamada, İncirlik'ten ayrılan diğer 6 adet F-15E tipi uçağın DAEŞ operasyonlarını etkilemeyeceği, koalisyonun Türk F-16'ları ve Amerikan A-10 uçakları ile aktif şekilde operasyonlarına devam ettiği kaydedildi. Sözcü, "Gelecek aylarda da İncirlik'e daha fazla koalisyon uçağının kaydırılacağını düşünüyoruz" dedi.

NATO SAVAŞ GEMİLERİ BOĞAZ'DAN GEÇTİ

'TÜRKİYE KENDİNİ SAVUNUR'

NATO söz konusu uçakları Türkiye sınırını sıkça ihlal eden Rus jetlerine karşı destek amacıyla göndermişti. Seal, "12 F-15'in çekilmesinin bu Rus tehditinin ortadan kalktığı şeklinde mi yorumlamalıyız" sorusuna ise doğrudan cevap vermekten kaçınarak, "Türkiye kendi hava sahasını savunacak kapasiteye sahiptir" şeklinde konuştu.

NATO'DAN SON 10 YILIN EN BÜYÜK TATBİKATI

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye ile ABD havada anlaştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN