Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Binlerce lı sokaklara döküldü

’nın başkenti ve diğer büyük şehirlerde bugün binlerce Polonyalı yeni kurulan muhafazakar hükümeti etmek için sokaklara döküldü

Giriş Tarihi: 19.12.2015 20:59 Güncelleme Tarihi: 19.12.2015 21:18
Binlerce Polonyalı sokaklara döküldü

'nın başkenti ve diğer büyük şehirlerde bugün binlerce Polonyalı yeni kurulan muhafazakar hükümeti etmek için sokaklara döküldü. Göstericiler yeni kurulan muhafazakar hükümeti Polonya'da demokrasinin altını oymakla suçluyor. Hükümetİ eleştirenler arasında eski sendika lideri ve devlet başkanı Lech Walesa da bulunuyor.

ANAYASA MAHKEMESİNE ÜYE ATAMALARI KRİZİ BAŞLATTI


Anayasa Mahkeme'sine üye atamasında hükümetin izlediği tutum Polonya'da siyasi krize dönüştü. Hükümet Anayasa Mahkemesini politize etmeğe çalışmakla suçlanıyor. Polonya'da yeni işbaşına gelen muhafazakar hükümet yüksek mahkemeye kendisi 5 yeni üye atamak isterken, bir önceki hükümetin görevden ayrılmadan önce atadığı hakimleri ise tanımak istemiyor.

''İÇ SAVAŞLA SONUÇLANABİLİR''


Hükümeti eleştirenler arasında bulunan Dayanışma Sendikası eski başkanı ve eski Devlet Başkanı Lech Walesa da hükümetin yüksek mahkeme hakim atamalarındaki tavrını eleştirerek ''açık ve demokratik bir reform süreci'' yaşanması gerektiğini söyledi. Lech Walesa "Onları uyarıyorum. Bu şekilde hareket etmezlerse bu süreç la sonuçlanır'' dedi

Aşırı muhafazakar Yasa ve Adalet Partisi iki ay önce yapılan seçimlerde ezici bir çoğunluk sağlayarak iktidara gelmişti. Başbakanlığı Beata Szydlo yürütmekle birlikte partiyi ve hükümeti daha önceki başbakan Jaroslav Kaczynski'nin perde arkasından yürüttüğü söyleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Binlerce Polonyalı sokaklara döküldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN