lerden 'ya protesto

Giriş Tarihi: 19.12.2015 15:45

Rusya'nın İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplanan bir grup Çerkez, Çerkez aktivist Khuade Adnan, kızı Khuade Dane ve mağaza çalışanı Borse Saida'nın Maykop'ta alıkonularak cezaevine gönderilmesini protesto etti.

Konsolosluk önünde toplanan ve flamaları taşıyan bir grup Çerkez, "İntikam Değil, Adalet İstiyoruz!", " Khuade Adnan'ın yanındayız" pankartları açıp, "Baskılar bizi yıldıramaz", "Khuade Adnan yalnız değildir" sloganları attı.

Grup adına Türkçe basın açıklaması yapan Yurtseverleri Sözcüsü Nurhan Fidan, Çerkez aktivist Khuade Adnan'ın Türkiye'den Çerkesya'ya dönüp yerleşik olan ilk kişi olduğunu belirtti.

Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesinden sonra, Adnan'ın Maykop'ta işlettiği mağaza sebebiyle tarafından açık hedef olduğunu ifade eden Fidan, "Rusya Federal Güvenlik Servisinin () görevlileri Çerkez aktivist Khuade Adnan, kızı Khuade Dane ve mağaza çalışanı Borse Saida'yı, kendilerine kimlik sordukları için alıkoyarak cezaevine götürdü" dedi.

Rusya'nın Çerkez halkını kendi vatanında hükümsüz bırakmak istediğini ifade eden Fidan, şunları kaydetti:

"Bağlı olduğu uluslararası normları hiçe sayan Rusya Federasyonu, dozu gittikçe artan hukuksuz uygulamaları yerel otokratlar eliyle yapıyor. Çerkesya'da yapılan hukuksuz uygulamaları deşifre edeceğiz, uluslararası platformlara taşıyacağız. FSB destekli yerel otokratları şiddetle kınıyoruz, vatandaşlarımıza yapılan bu çirkin kumpasın bir an önce sonlandırılmasını istiyoruz."

Grup, basın açıklamasının ardından bir süre slogan attıktan sonra dağıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çerkezlerden Rusya'ya protesto
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN