Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'den 'a mektubu

Giriş Tarihi: 20.12.2015 22:12
ABD'den İran'a vize mektubu

Dışişleri Bakanı Kerry, lı mevkidaşına mektup göndererek rejiminin sıkılaştırılması hakkında çıkarılan son yasa tasarısının İran'a yönelik yaptırımların kaldırılmasını engellemeyeceğini bildirdi.

Dışişleri Bakanı , Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'e bir mektup yollayarak, ABD Kongresi'nden geçen hafta geçen ve bazı kişiler için ülkeye siz girişleri zorlaştıracak yasa tasarısının İran'a yönelik yaptırımların kaldırılmasını etkilemeyeceğini belirtti.

ABD basınındaki haberlere göre, Kerry, Zarif'e cumartesi gönderdiği mektupta, yasa tasarının İran ile 5+1 ülkeleri arasında İran'ın nükleer programı üzerinde bu yaz varılan ve yaptırımların aşamalı olarak kaldırılmasını öngören anlaşmayı bozmayacağını ifade etti.

Yönetimin tasarıdaki maddelerden bazılarını uygulamama yetkisi bulunduğunu vurgulayan Kerry, "Vize koşullarıyla ilgili Kongre'den geçen değişiklikler Ortak Kapsamlı Eylem Planı şartlarına uymamızı hiçbir şekilde önlemeyecek" ifadesini kullandı.

Kerry, "Anlaşmadaki taahhütlerimize tam olarak sadığız" dedi.

Amerikan Kongresi'nde geçen hafta kabul edilen torba yasada yer alan tasarıya göre, federal vize muafiyeti programı kapsamında ABD'yi vizesiz ziyaret edebilecek durumda olan ancak 2011'den sonra Irak, Suriye, İran ve Sudan'a giriş yapmış kişiler vize almak zorunda kalacak. Hem bu ülkelerin hem de Amerikan vatandaşlığı bulunanların da bu durumdan etkileneceği belirtiliyordu.

Paris'teki terör saldırılarından sonra ülkeye girişlerdeki kontrolün artırılmasının gündeme geldiği ABD'ye 38 ülkenin vatandaşları vizesiz girerek bir yılda 90 günü aşmayacak şekilde kalabiliyor. Bu 38 ülke arasında Belçika, Fransa, İtalya, Almanya, Hollanda, İsveç, İsviçre, İngiltere gibi ülkeler yer alıyor.

İran yönetimi, ABD vize rejiminde değişiklik getiren tasarının İran'a yönelik yaptırımların kaldırılması sonrası ülkeye gelecek yatırımları etkileyeceğini savunuyordu. Tahran yönetimi, İran'a seyahat edecek özellikle bazı Batılı ülke vatandaşı iş adamlarının "daha sonra ABD'ye girmeleri zorlaşacağı gerekçesiyle İran'a gitmekten vazgeçebileceği" gerekçesiyle tasarının, ticari ilişkileri normalleştirecek anlaşmayı ihlal edebileceği görüşünü dile getiriyordu.

İran Dışişleri Bakanı Zarif, geçen hafta New Yorker dergisine verdiği mülakatta, ABD'nin vize uygulamasıyla ilgili son gelişmeleri "saçma" bulduğunu söylemişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'den İran'a vize mektubu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN