Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ufukta dünya var

NASA LRO uzay aracından, Ay'ın ufku üzerinde Dünya'nın yükselişini gösteren yeni görüntüler elde etti. Görüntü, 1972 tarihli ünlü 'Mavi Bilye' fotoğrafını andırıyor

Giriş Tarihi: 20.12.2015
Ufukta dünya var
Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), Dünya'nın, Ay'ın ufku üzerinden yükselişini gösteren, Ay yüzeyinden çekilmiş en yüksek çözünürlükteki görüntülerini yayımladı. NASA'nın web sitesinde yer alan açıklamada, yeni Dünya görüntüsünün, 7 Aralık 1972'de Apollo 17 uzay aracının 29 bin kilometre mesafeden çektiği ve Dünya'yı bütün olarak gösteren ünlü 'Mavi Bilye' (Blue Marble) fotoğrafını çağrıştırdığı belirtildi.

YENİ STANDART...

Dünya'nın yeni görüntüsünde, sağ üst köşede Sahra Çölü, hemen yanında Suudi Arabistan, solda da Atlas ve Pasifik Okyanusları görülüyor. Görüntüyü çeken LRO uzay aracı, 18 Haziran 2009'dan beri Ay'da araştırma yapıyor. Araç, yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekmek için gerekli donanıma sahip. Bu yeni görüntülerin, gelecekte elde edilecek Dünya görüntüleri açısından yeni bir standart oluşturabileceği belirtiliyor. Dünya'nın yeni görüntülerine NASA'nın internet sitesinden ulaşılabiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ufukta dünya var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN