Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'de Hristiyanların hüzünlü kutlamaları

Giriş Tarihi: 21.12.2015 15:09

İsrail ve liler arasında yaşanan gerginlik ve her gün yaşanan ölümler, Beytullahim kentindeki kutlamalarını bazı dini ritüellerle sınırladı.

Hazreti İsa'nın doğduğuna inanılan mağaranın üzerine inşa edilen El-Mehd (Nativity) kilisesi meydanına yerleştirilen yılbaşı ağacının son süslemeleri yapılıyor. Gece kutlamalarına sahne olan meydanda bu yıl yaşanan gerginlik nedeniyle sadece bazı dini ritüellerin gerçekleştirilmesi ve ulusal marşların okunması planlanıyor. Nablus ve kentlerinde her yıl yapılan süsleme ve kutlamaların da bu yıl yapılmadığı gözleniyor.

Beytullahim Belediyesi Halkla İlişkiler Birimi Müdürü Fadi Gatas, "Kutsal şehri süsleme işlerini bitirmek üzereyiz. Ancak bu yılki kutlamalar, Filistin topraklarında yaşanan ölümler, İsrail askerleriyle Filistinli gençler arasındaki olaylar nedeniyle bazı dini ritüeller, yılbaşı ağacının ışıklandırılması ve ulusal marşlarla sınırlı kalacak" dedi.

Gatas, "Biz Filistin halkının bir parçasıyız. Onun yara alması bizim de canımızı yakıyor" ifadelerini kullandı.

Nativity Kilisesi papazlarından İsa Selciyye, "Hemen her gün şahit olduğumuz ölümler ve gerginlik nedeniyle barış kentinde bugün tam anlamıyla bir sevinç yaşayamıyoruz. Barışın yeniden hakim olması için hep birlikte dua ediyoruz" dedi.

Mehd kilisesini ziyaret eden 20'li yaşlardaki Dania Grace, her noel bayramında umudun ve barışın yenilendiğini, insanlık için Filistin topraklarından dünyaya barış çağrısı yaptıklarını söyledi.

"Barış kentinde ve Filistin halkında barışın olmadığı bir zamanda sevinçler eksik kalır" diyen Grace, Kudüs'ten Beytullahim'e geldiğini, askeri kontrol noktaları ve ayrım duvarında durdurulduğunu, İsrail askerlerinin kurşunuyla öldürülen bir Filistinlinin cenazesinin yanından geçtiğini, bu yüzden ülkede barışın olmadığını ifade etti.

Nihad Michel de bu yıl noeli umut, hayat ve insan sevgisinin yeniden yeşermesi için kutlayacaklarını dile getirdi.

Ramallah Kiliseler Konseyi bu yılki noel kutlamalarının bazı dini ritüellerle sınırlandırılacağını açıklamıştı.

Ramallah Belediyesi ve Kiliseler Konseyi'nden yapılan ortak açıklamada, "Ramallah'ın Hristiyan yerlileri yaralı vatanın dokusundan bir parçadır. İsrail siyaseti nedeniyle halkımızın acıları ve sıkıntıları birdir. Hepimizi aynı şekilde etkilemektedir. Bu nedenle bu yıl yapılacak noel etkinliklerinin dini ritüellerle sınırlandırılması kararı alındı" denilmişti.

Beytullahim ve Ramallah kentlerinde Hristiyan gençlerin de diğer Filsitinlilerin yanında ekim ayı başında başlayan olaylara katıldığı gözlenmişti.

Beytullahim kenti, Hristiyanların inanışına göre en eski dini ve kutsal mekan olarak kabul ediliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Filistin'de Hristiyanların hüzünlü noel kutlamaları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN