Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da "Ulçin'in Kültürel Mirası" kitabı tanıtıldı

Giriş Tarihi: 21.12.2015 15:36

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı'nın () desteğiyle hazırlanan, 'ın Uluçin şehrindeki tarihi eserlerin tespiti ve kataloglanmasına yönelik "Uluçin'in Kültürel Mirası" kitabı düzenlenen törende tanıtıldı.

Programa, Türkiye'nin Karadağ Büyükelçisi Serhat Galip, Karadağ Parlamento Başkan Yardımcısı Suljo Mustafiç, Karadağ milletvekilleri, Azerbaycan'ın Karadağ Büyükelçiliği temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Büyükelçi Galip, törende yaptığı konuşmada, Türkiye ile Karadağ arasındaki ikili ilişkiler ve dostluk bağlarının geliştirilmesinin önemine işaret ederek, tarihi mirasının korunması konusunda TİKA'nın çok önemli destekler sağladığını belirtti.

TİKA Karadağ Koordinatörü Mustafa Yazıcı da kitabın, iki ülkenin ortak kültürel mirasının yoğun olarak bulunduğu ve çoğunluğunu Osmanlı dönemi taşınmaz kültür varlıklarının oluşturduğu Ulçin kentinin tarihi yapısının korunması ve gelecek nesillere aktarılması konusunda kaynak eser olarak hizmet vereceğini söyledi.

Yazıcı, bir sonraki hedeflerini, Karadağ'ın tümünde yer alan tarihi eserlerin aynı formatta bilimsel içerikle kataloglanması olarak belirledi.

Karadağ'da TİKA tarafından bugüne kadar kültürel mirasın korunması konusunda pek çok restorasyon çalışması ve koruma projesi gerçekleştirildiğini de anımsatan Yazıcı, ülkedeki tarihi ve kültürel miraslara dair projelere destek verilmeye devam edileceğini bildirdi.

TİKA Karadağ'ın kültürel ve tarihi mirasının korunması çalışmaları kapsamında, Karadağ Kültür Bakanlığı Kültür Koruma İdaresi uzmanı Dr. İgbala Şaboviç tarafından hazırlanan çalışmada, Ulçin şehrinde bulunan taşınmaz kültür varlıkları tespit edilerek kataloglandı.

Karadağ'ın önemli tarihi şehirlerinden biri olan ve yüzde 95'ini Müslümanların oluşturduğu Ulçin'de, özellikle Osmanlı döneminden kalma pek çok tarihi eser bulunuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karadağ'da "Ulçin'in Kültürel Mirası" kitabı tanıtıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN