ÖSO: 'Esed 3 ayda düşer ama...'

Giriş Tarihi: 21.12.2015 15:21
ÖSO: 'Esed 3 ayda düşer ama...'

Genelkurmay Başkanı, uçaksavar füzelerine sahip olmaları ile uçakların devre dışı bırakılması halinde Esed rejiminin 3 ay içerisinde düşeceğini kaydetti.

Genelkurmay Başkanı Tuğgeneral Ahmed Khalid Barri, Rusya'nın dahil olmasıyla Suriye'deki savaşın süresinin uzadığını söyledi. Rusya'nın savaş uçakları ile IŞİD yerine muhalifleri hedef aldığını ve ÖSO'yu yok etmeyi amaçladığını belirten Barri, uçaksavar füzelerine sahip olmaları ile uçakların devre dışı bırakılması halinde Esed rejiminin 3 ay içerisinde düşeceğini kaydetti.

"REJİM HALKA SİLAHLA KARŞILIK VERDİ"

İç savaşın başlamasından önce Suriye Ordusu'nda görev yapan ancak ayaklanmayla birlikte saflarına katıldığı ÖSO'nun şu anda Genelkurmay Başkanlığı'nı yapan Ahmed Khalid Barri, Gaziantep'te konuştu. Barri, halkın 50 yıldır süren despot, diktatör rejime karşı çıktığını ancak silahla karşılık bulduğunu ifade etti.

"PROTESTOLARLA REJİMİN DÜŞMESİNİ BEKLEDİK"


'İnsanların gül ve çiçeklerle protestosuna rejim kurşunla karşılık verdi' diyen Barri, ilk etapta aylar içerisinde protestolarla rejimin devrilmesini beklediklerini ancak silah kullanımı ile savaşa dönüştüğünü kaydetti.

"SURİYE REJİMİ İSRAİL TARAFINDAN DESTEKLENİYOR"

Savaşın uzamasında İsrail ve Suriye'nin Şiileştirme çabalarının da etkili olduğunu belirten Barri, " Suriye rejimi İsrail tarafından destekleniyor. Golan Tepeleri İsrail'in elinde ve Esed rejimi buna sessiz kalıyor. İsrail kendi sınırlarını koruyor ve alttan alta Esed rejimini destekliyor. İsrail'e yakın ülkelerin de Esed rejimine destek vermesiyle savaş uzuyor. Savaşın uzamasının bir diğer nedeni ise rejimin Suriye'yi Şiileştirmeye çalışmasıdır" diye konuştu.

"BUGÜNE KADAR 1 MİLYON ŞEHİT VERDİK"

Suriye'de savaşın başlamasından bu yana 12 milyon kişinin yerinden olduğunu da dile getiren Ahmed Khalid Barri, " Suriye halkı bugüne kadar 1 milyon şehit verdi. 12 milyon insan yerinden oldu. Bazıları yurtdışına, bazıları Suriye içerisinde güvenli olan bölgelere gitti. Ama bu acılara rağmen biz direnişe devam edeceğiz, geri adım atmayacağız ve asla eskiye dönmeyeceğiz" dedi.

"RUSYA'NIN AMACI ÖSO'YU BİTİRMEK"

Rusya'nın dahil olmasının da savaşın uzamasında önemli bir etkin olduğunu ancak Rusya'nın hedefinin IŞİD değil ÖSO olduğunu belirten Barri şöyle dedi: "Rus savaş uçakları hava saldırılarında sivilleri de hedef aldığından dolayı güvenli bölge kalmadı. Ruslar; ÖSO'yu yok ederek sahada IŞİD ile rejimi bırakmayı hedefliyor. Bunu sağlarlarsa uluslararası toplumu IŞİD'e karşı Esed'i desteklemeye çağıracaklar. Bunu başarır ve ÖSO'yu yok ederlerse IŞİD'in yöneticileri ortadan kaybolur ve kandırılmış silahlı militanları katledilerek IŞİD meselesi kapatılır."

"UÇAKSAVAR VERİLİRSE REJİM 3 AYDA DÜŞER"

Suriye'de çözüm için uçakların devre dışı bırakılması gerektiğini ve bunun ÖSO'nun desteklenmesini isteyen Barri, şöyle konuştu: "Bizde bir atasözü var; 'demiri demir çözer' diye. Çözüm muhalefeti yani Özgür Suriye Ordusu'nu destekleyip güçlendirmektir. Bunun için bize uçaksavar füzeleri verilmelidir. Biz ilk etapta savaş uçaklarını denklem dışı bırakırsak Esed otomatikman düşen ve çok büyük gerileme sağlanır. Çünkü Esed rejimi birebir savaşta yani sahada çok zayıf. Şimdi uçaksavar füzeleri girsin bir ay içinde 180 derece bütün denklemler değişir. Önceden uçaksavar füzeler verilseydi şimdiye savaş bitmişti. Bugün bile elimizde olsa 3 ay sürmez ve Esed rejimi düşer."

ÖSO Genelkurmay Başkanı Barri, savaş olmadan çözümün ise uluslararası toplumun netice verici karar alarak ateşkes ilan edip, Esed rejiminin ülke dışına çıkarılmasıyla mümkün olabileceğini sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ÖSO: 'Esed 3 ayda düşer ama...'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN