Türkiye'nin en iyi haber sitesi

da referandum

Giriş Tarihi: 21.12.2015 10:03

Ruanda Seçim Komisyonu Başkanı Kalisa Mbanda, resmi olmayan sonuçlara göre, referandumdan yüzde 98,13 "Evet" çıktığını bildirdi.

Mbanda, düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, anayasa referandumunda "Evet oylarının yüzde 98,13, "Hayır" oylarının ise yüzde 1,71 olduğunu belirterek "sonuçların halkın isteğini yansıttığı" değerlendirmesinde bulundu.

Yenilenen anayasanın kabulü için düzenlenen anayasa referandumu, ülkede 2000 yılından bu yana iktidarda olan Devlet Başkanı Paul Kagame'nin, görevinin sona ereceği 2017'den itibaren 7 yıl, ardından 5'er yıllık 2 dönem daha görev yapmasını sağlayacak. Referandum sayesinde Kagame, 2034 yılına kadar iktidarda kalabilecek.

Referandumla kabul edilen yeni anayasada devlet başkanının görev süresi iki dönem ile sınırlandırılmaya devam edecek. Ancak daha önce 7 yıl olan süre yeni anayasayla 5 yıla indirilse de söz konusu değişiklik, 2017'de düzenlenecek devlet başkanı seçiminde iktidara gelecek devlet başkanının 7 yıl görev yapmasının ardından 2024'te uygulamaya geçecek.

Kagame 2017'deki seçime adaylığına ilişkin açıklama yapmak için referandumun sonuçlarını bekliyordu.

ABD, Kagame'nin 2017'den sonra görevine devam etmesinin ile ikili ilişkilere zarar verebileceğine dikkati çekmişti. Avrupa Birliği ise anayasa tasarının tek kişinin çıkarlarına göre hazırlandığına işaret etmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ruanda da referandum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN