Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İnsan eliyle afet!

Çin'deki heyelanda 91 kişi kayboldu. Facianın doğal nedenlerden kaynaklanmadığı, hafriyat ve moloz yığınlarıyla oluşturulan 100 metrelik yapay tepeciğin şiddetli yağışla insanların üstüne çöktüğü açıklandı

Giriş Tarihi: 22.12.2015
İnsan eliyle afet!
Çin'in güneyinde bulunan Şenzen yakınlarındaki Hengtaiyu Endüstriyel Parkı'nda meydana gelen bir toprak kayması sonucu 91 kişinin kaybolduğu ve 33 binanın yıkıldığı açıklandı. Çin'in resmi televizyon kanalında 13 kişinin hastaneye kaldırıldığı aktarıldı. Toprak kaymasının gerçekleştiği bölgenin etrafındaki 100 bin metrekarelik bir alanda yaşayan 900 kadar kişi güvenlik gerekçesiyle tahliye edildi. Toprak kaymasının doğal sebeplerden kaynaklanmadığı belirtiliyor. İki sene boyunca inşaatların hafriyatı ve moloz yığınlarının toplandığı eski bir taş ocağında 100 metre büyüklüğünde yapay bir tepecik oluştuğu ve şiddetli yağmur nedeniyle tepenin toprak kaymasına sebep olduğu bildirildi. Devlet Başkanı Şi Cinping'in enkazda kalanları kurtarmak için gereken her şeyin yapılması çağrısında bulunmasının ardından, pazarı pazartesiye bağlayan geceden itibaren arama kurtarma çalışmaları için bin 500 kişilik bir ekip çalışıyor.

'FELAKET FİLMİ GİBİYDİ'
Nanfang isimli bir yerel gazete, Çenh Yikuan isimli bir görgü tanığının olaya dair dehşet dolu sözlerine yer verdi. Nanfang'a konuşan Yikuan, eşi tarafından yatağından kaldırıldığını ve üzerlerine doğru gelen moloz yığınlarından koşarak kaçtığını söyledi. Yikuan, "Dakikalarca koştuk, tıpkı bir felaket filminde gibiydik" diye konuştu. Ebeveynlerinden, oğlundan, eşinden ve ailesinin diğer üyelerinden henüz haber alamadığını söyleyen 36 yaşındaki He Veiming ise "Geri döndüğümüzde evin çatısı yoktu" dedi. Şinhua haber ajansı toprak kayması sırasında Şincan bölgesinden Çin'in batısında gaz taşıyan Batı-Doğu gaz boru hattında bir patlamanın meydana geldiğini ileri sürdü. Ancak Çin Ulusal Petrol Kurumu patlamaya dair bir ize rastlanmadığını açıkladı. Felaketin meydana geldiği Hengtaiyu Endüstriyel Parkı'nda, fabrikaların ve üretim alanlarının yol açtığı çevre ve hava kirliliği bölge sakinlerinin sağlığını tehdit ediyor. 20 milyon kişinin yaşadığı bölgede Çin'e ait ve uluslararası büyük elektronik markaların üretim tesisleri bulunuyor. Toprak kaymasının etkilediği bölgede büyük oranda Çin'in diğer bölgelerinden gelen ailelerin oturduğu belirtiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnsan eliyle afet!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN