Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İspanya'da yeni sayfa

İspanya'daki genel seçimler yeni bir siyasi sürecin kapısını açtı. Franco'dan beri süren iki partili dönem sona erdi. Ancak ülkeyi şimdi çekişmeli bir koalisyon maratonu bekliyor

Giriş Tarihi: 22.12.2015
İspanya'da yeni sayfa
İspanya'da önceki gün yapılan genel seçimlerin ardından iki tarihi sonuç çıktı. Diktatör Franco'nun 1975'te ölümünden sonra ülkede demokratik siyasi sistemin iki büyük temsilcisi sağ görüşlü Halk Partisi (PP) ve sol görüşlü Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) arasında el değiştiren "mutlak üstünlük" ilk kez bu seçimlerde son buldu. Bir diğer önemli sonuç olarak ise ilk defa genel seçimlere katılmalarına rağmen Podemos (Yapabiliriz) ve Ciudadanos (Vatandaşlar) partilerinin liderlerinin siyaset arenasında artık resmen var olması gösterildi.

4 PARTİ ZİRVEDE

36 milyon kişinin oy kullandığı ve katılım oranının yüzde 73,2'ye ulaştığı seçimlerde, Başbakan Mariano Rajoy'in partisi PP, 122 milletvekiliyle seçimleri ilk sırada tamamladı. "Yakışıklı" lakaplı Pedro Sanchez liderliğindeki PSOE, 99 milletvekili ile ikinci olarak muhalefet lideri olma özelliğini korudu. Ancak iki parti de hükümeti tek başlarına kurma hakkını elde edemedi. Yunanistan'da iktidarda olan radikal sol SYRIZA'nın "ruh ikizi" olarak kabul edilen Podemos, 69 milletvekili kazandı. Cumhuriyetçi Ciudadanos Partisi 40 milletvekili ile parlamentonun dördüncü partisi oldu.

RAJOY'UN İŞİ ZOR
İspanyol basınına göre Katalonya'nın statüsü, yolsuzluk ve işsizlik oranlarının yüksek olması, PP ve PSOE'nin iktidarı kazanamamasının nedeni oldu. Diğer taraftan siyasi olarak bir hayli gergin olan İspanya'da koalisyon sürecinin çok zorlu ve uzun süreceğine kesin gözüyle bakılıyor. Başbakan Rajoy, koalisyonu kurma hakkının kendilerinde olduğunu söyledi. Ancak Rajoy, koalisyon ihtimalleri konusunda henüz bir açıklama yapmadı. Ciudadanos Partisi hiçbir koalisyona girmeyeceğini açıkladı. PSOE ve Podemos partilerinden yapılan ilk açıklamalarda ise PP ile koalisyon kurmayacakları duyuruldu. Diğer taraftan sol partiler arasına koalisyon için yeterli milletvekili sayısının ulaşılamayacağı söyleniyor. Uzmanlar, 4 siyasi partiyi "uzun ve sert müzakereler" beklediği görüşünü savunuyor. Seçim yorumlarında "İspanya'yı kimin yöneteceği belli değil" ortak görüşü çıktı.

'HALK DEĞİŞİM İSTEDİ'
36 yaşındaki Albert Rivera, Ciudadanos Partisi'nin lideri. 16 yaşında Katalan yüzme şampiyonu olan Rivera, partinin kurulduğu 2006'dan beri Ciudadanos'un başında. Rivera, Katalan bağımsızlığını savunmuyor. Yolsuzluğa karşı çıkan parti, kendisini merkezde konumlandırıyor. Rivera, sonuçları "Milyonlarca İspanyol değişim istediğini gösterdi" şeklinde yorumladı.

'YENİ İSPANYA DOĞDU'
At kuyruğu yaptığı saçlarıyla dikkat çeken Pablo Iglesias, 2014'te Podemos'un başına seçildi. Madrid Üniversitesi'nde öğretim görevlilisi olarak çalışırken siyasete atılan Iglesias, geçtiğimiz yıldan beri Avrupa Parlamentosu'nda da görev alıyor. Podemos, Katalonya'da bağımsızlık referandumunu savunuyor. Iglesias'a göre seçimler, "Yeni İspanya'nın doğumu".
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İspanya'da yeni sayfa
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN