Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Af Örgütü: Rusya’nın maskesi düştü!

Uluslararası Af Örgütü, “Rusya’nın Suriye’deki saldırılarıyla ilgili açıklamalarının maskesi düştü” başlıklı bir rapor yayımladı.

Giriş Tarihi: 23.12.2015 11:04 Güncelleme Tarihi: 23.12.2015 11:52
Af Örgütü: Rusya’nın maskesi düştü!
Uluslararası Af Örgütü, "Rusya'nın Suriye'deki saldırılarıyla ilgili açıklamalarının maskesi düştü" başlıklı bir rapor yayımladı.

Rusya'nın Eylül - Kasım arası Suriye'deki 6 operasyonu üzerinde yoğunlaşan rapora göre saldırılarda, 200'den fazla sivil hayatını kaybetti.

Rus yetkililerin bir cami ile hastanenin zarar gördüğü operasyonlarla ilgili "yalan" söylediği belirtilen raporda, yerleşim birimlerinde uluslararası yasalarca yasaklanmış mühimmat kullanıldığı da iddia edildi.

Af Örgütü'nün Ortadoğu ve Kuzey Afrika Programı Başkanı Philip Luther, rapora ilişkin yaptığı açıklamada, "Rusya'nın bazı saldırıları doğrudan doğruya meskun mahalleri hedef almış görünüyor. Bu alanlarda askeri hedef yok. Saldırılar sonucunda da siviller hayatını kaybetti. Bu tür saldırılar savaş suçu teşkil ediyor" diye konuştu.

Luther, "Rusya ayrım gözetmeyen ve hukuk dışı saldırılarına son vermeli. Rusya sivil alanlarda misket bombası ve kılavuzsuz bombalar kullanmaktan vazgeçmeli" dedi.

Rapordaki tespitler, saldırılarda hayatta kalanlar ve görgü tanıkları ile yapılan görüşmelere ve saldırıların ardından meydana gelen tahribatın yorumlatıldığı uzmanların görüşlerine dayandırıldı.

Af Örgütü, saldırılarla ilgili araştırmalarında 6 saldırının hiçbirinde hedeflenen alana bölgede askeri hedefe rastlanmadığını açıkladı.

Raporda yer verilen saldırılardan biri, Idlib'in Ariha mahallesindeki bir pazar yerini hedef almıştı. 49 sivilin öldüğü saldırıyla ilgili raporda görgü tanıklarının anlatımları aktarıldı.

Raporda görgü tanıklarından, yerel medya aktivisti Muhammed Kureybi el Gazel'in şu sözleri de verildi:


"Birkaç saniye içinde insanlar çığlık atmaya başladı, yanık kokusu havayı kapladı ve bir kaos hakim oldu. Yakında bir ilkokul vardı, çocuklar dehşet içinde koşuşturuyordu. Her yerde kafasız, organları kopmuş cesetler vardı."
Af Örgütü'nün raporunda, 7 Ekim'de denizden fırlatılan bir Rus füzesiyle Halep'te Darat Izza mahallesinde meskun bir binaya yönelik düzenlenen saldırıda da 5 sivili hayatını kaybettiği ifade edildi.

Raporda, Rusya'nın İdlib'de Sermin hastanesine yönelik saldırısıyla ilgili görgü tanığı ifadelerine yer verildi.

Görgün tanıklarının saldırı öncesinde herhangi bir uçak görmediği ve duymadığı belirtilirken, bunun saldırının çok daha "sofistike" bir silahla yapıldığını gösterdiği kaydedildi.

Sözkonusu raporda, Rusya'ya ait bir savaş uçağının Türk Hava Kuvvetleri tarafından düşürülmesinden bu yana Rusya Savunma Bakanlığının Suriye'deki operasyonları ile ilgili paylaştığı bilginin daha da azaldığı kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Af Örgütü: Rusya’nın maskesi düştü!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN