Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İtalya Senatosu Başkanı'nı kabul etti!

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut , İtalya Senatosu Başkanı Pietro Grasso ve beraberindeki heyeti Erbil'in Salahaddin kasabasındaki başkanlık konutunda kabul etti.

Giriş Tarihi: 23.12.2015 16:34 Güncelleme Tarihi: 23.12.2015 16:39
Barzani İtalya Senatosu Başkanı'nı kabul etti!
'nin ofisinden yapılan yazılı açıklamada, görüşmede tarafların Irak ve Suriye'de meydana gelen siyasi ve güvenlik olayların, İtalya ile Kürt bölgesi arasındaki ilişkilerin ele alındığı belirtildi.

Söz konusu açıklamada görüşlerine yer verilen Barzani, "Peşmerge güçleri DAEŞ efsanesini ortadan kaldırdı. Dünya ülkelerine nasıl tehlikeli bir örgüt ile savaştığımızı duyurabildik ancak Kürdistan halkının omuzlarında halen ağır bir yük var. Bu yükün hafifletilmesi ve söz konusu örgütün bitirilmesi için sadece askeri açıdan değil ancak ekonomik ve ideolojik olarak da mücadele edilmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

İtalya'nın Erbil'de resmi bir törenle konsolosluk açmasından mutlu olduğunu belirten Barzani, "En kötü zamanlarımızda İtalya halkı ve hükümetin bize el uzatıp, yardım sundu. Aynı zamanda Peşmerge güçlerine askeri eğitimin verilmesini de teşekkürü hak ediyor. Ümit ediyorum iki taraf arasındaki ilişkiler her açıdan gelişip daha iyi bir seviyeye çıkar" değerlendirmesinde bulundu.

İtalya Senatosu Başkanı Grasso ise Barzani'nin konumunun kendileri için önemli olduğuna vurgu yaparak şunları kaydetti:

"Barzani verdiği mücadeleden dolayı tüm insanlık için çalışıyor. İtalya hükümeti ve halkı Barzani ile birlikte terörle mücadele konusunda ortak hareket etmekten memnuniyet duyuyor. Sadece terörle mücadele konusunda Kürdistan ile dayanışma içerinde olmak istemiyoruz tam tersine tüm alanlarda ilişkilerimizin gelişmesini hedefliyoruz. Özellikle bölgedeki sığınmacıların sorunlarının çözülmesi, eğitim ve sağlık alanlarında yardım sunmaya hazırız."

Grasso ve beraberindeki bir heyet, İtalya'nın Erbil kentindeki konsolosluğunun resmi bir törenle açılması için önceki gün Kürt bölgesine gelmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barzani İtalya Senatosu Başkanı'nı kabul etti!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN