Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karayılan’ın ABD’deki dostuna yol göründü

Yaklaşık 24 yıldır ABD’de Türk adaletinden kaçak bir şekilde yaşayan PKK’lı terörist İbrahim Parlak’la ilgili olarak yıllardır süren belirsizliği bitiren adım atıldı. SABAH'a konuşan Türk kaynaklar Türkiye'nin 1988 yılında iki Türk askerinin şehit olmasına neden olan Parlak’ın sınır dışı edilmesi için gerekli olan ve daha önce verilmeyen “seyahat belgesi”ni sağlamayı kabul ettiğini açıkladı.

Giriş Tarihi: 23.12.2015 09:18
Karayılan’ın ABD’deki dostuna yol göründü
Kaynaklar Türkiye'nin fikir değişikliği için bir neden göstermedi. 1988 yılında yakalanmasının ardından Türkiye'de 16 ay hapis cezası yatan Parlak, daha sonra ABD'ye kaçmış ve burada 1991'de iltica talebinde bulunmuştu. Malatya DGM tarafından hakkında 6 yıl hapis cezası verilen Parlak'ın 1999 yılında terör geçmişi ABD'de ifşa olmuş ve sınır dışı edilmesi talebiyle hakkında ABD makamlarınca soruşturma başlatılmıştı. PKK lideri Cemil Bayık ile Suriye'de beraber çalışan ve burada Abdullah Öcalan'la da görüşen Parlak'ın sınır dışı edilmemek için ABD Anayasa Mahkemesi dahil tüm mahkemelere yaptığı başvurular reddedilmişti.

TÜRKİYE'DEN İLK ADIM

Daha önce Türk vatandaşlığı askerlik hizmetini yapmadığı için sonlandırılan Parlak ile ilgili iki ülke arasında sınır dışı krizi yaşanmıştı. Türkiye, Parlak'ın sınır dışı edilmesi için gereken seyahat belgesini vermeye direnmişti. SABAH'ın ulaştığı kaynaklar ise, Türkiye'nin bu kez bu belgeyi sağladığını ve Parlak'ın geri kalan 5 yıllık hapis cezasını Türkiye'de çekmesi için hiçbir engel kalmadığını belirtiyorlar. Parlak'ın cezasını çektikten sonra vatansız kalması riski bulunuyor. Çünkü hem Türkiye hem de ABD'de vatandaşlığı bulunmuyor.

KİŞİYE ÖZEL YASA

Şu an Michigan'da yaşayan Parlak'ın ABD'den sınır dışı edilmesini engellemek amacıyla eski Demokrat Senatör Carl Levin tarafından her yıl ABD Senatosu'na "kişiye özel yasa" teklifi veriliyordu. Teklif o yasa dönemi boyunca Parlak'ın sınır dışı edilmesini yasal olarak engelleyebiliyordu. Levin siyasi hayatının bitmesi nedeniyle söz konusu yasal koruma 24 Aralık'ta sona eriyor. Harbert kentinde açtığı Gülistan adlı restoran ile kısa sürede bölgede popüler biri haline gelen Parlak'ın destek grubu bu yasa tekliflerinin verilmesi için halen kampanya yürütüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karayılan’ın ABD’deki dostuna yol göründü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN