Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ramadi'nin yarısı DAEŞ'ten geri alındı

Giriş Tarihi: 23.12.2015
Ramadi'nin yarısı DAEŞ'ten geri alındı

Irak ordusu, DAEŞ'in ana üslerinden birinin bulunduğu Ramadi kentini geri almak için dün harekete geçti. Kentte 300 militanın kaldığını duyuran ordu, 72 saat içinde de Ramadi'nin tamamen geri alınacağını açıkladı

ABD liderliğindeki koalisyon uçaklarının hava desteğini alan Irak ordusunun, beklenen Ramadi operasyonu dün başladı. Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Irak askerlerinin terör örgütü DAEŞ'in kontrolündeki Ramadi'ye girdiği belirtildi. Anadolu Ajansı'na konuşan Enbar Vilayet Meclisi Başkanı Sabah Karhut, "Terörle mücadele ekibi, Fırat Nehri üzerine kurduğu seyyar köprüler vasıtasıyla Ramadi'deki bazı yerleşim yerlerine ulaşmayı başardı" dedi. Irak ordusu, kentin yarısından fazlasının artık ellerinde olduğunu ve şehir merkezindeki hükümet binasına doğru ilerlediklerini açıkladı. Kentin tamamının 72 saat içerisinde geri alınması bekleniyor. Koalisyon uçaklarının da dün Irak genelinde düzenlediği 17 hava saldırısının 6'sının Ramadi'de DAEŞ hedeflerine yönelik olduğu belirtildi.

PALMİRA TARİHİNE DAEŞ BALYOZU

İNTİHAR SALDIRILARI

Reuters ajansına konuşan Irak ordu yetkilileri, DAEŞ militanlarının askerlere bomba yüklü araçlarla intihar saldırıları düzenlediğini aktardı. DAEŞ'in sivillerin kenti terk etmesine izin vermediğini belirten yetkililer ayrıca, son günlerde en az 300 DAEŞ militanının tünellerle Ramadi'den kaçtıklarını söyledi. Kentte kalan militan sayısının da 250 ile 300 arasında olduğu tahmin ediliyor. Irak Hava Kuvvetleri'ne bağlı savaş uçakları önceki gün, Enbar vilayetinin başkenti olan Ramadi'deki sivillerin 72 saat içerisinde evlerini terk etmesini içeren broşürler dağıtmıştı. Başkent Bağdat'ın 90 kilometre batısındaki Ramadi kenti geçtiğimiz mayıs ayından bu yana DAEŞ'in kontrolünde bulunuyor. Nüfusun neredeyse tamamı Sünni olan Ramadi kenti, Suriye ve Ürdün'e giden yollardan geçtiği için stratejik öneme sahip. Irak ordusunun Ramadi'nin ardından Musul'u geri almak için harekete geçmesi bekleniyor.

"AVRUPA'YA SIZAN 272 MİLİTAN VAR"
Norveç gazetesi Dagbladet, ülke istihbaratına dayandırdığı haberinde DAEŞ'in Avrupa'da saldırı düzenlemeleri için militanlarını özel olarak eğittiği belirtildi. Haberde, DAEŞ'in Avrupa'da eylem yapmaları için Suriye'deki merkezi Rakka'da 2 farklı grubu eğittiği vurgulandı. DAEŞ'in Alman asıllı militanlarının verdiği eğitimler kapsamında 272 militanın Avrupa'ya giriş yaptığı ileri sürüldü. Gazeteye göre başta 300 kişiden oluşan ilk gruptan 28 militan hava operasyonları sırasında hayatını kaybetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ramadi'nin yarısı DAEŞ'ten geri alındı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN