Türkiye'nin en iyi haber sitesi

DAEŞ yolsuzluk batağına gömüldü

Terör örgütü DAEŞ'in eski militanları, yolsuzluk, şiddet ve hayal kırıklığının örgütü yıprattığını anlattı. DAEŞ'in binlerce hayalet askere maaş ödediği, cebini dolduran komutanların birer birer kaçtığı aktarıldı

Giriş Tarihi: 25.12.2015
DAEŞ yolsuzluk batağına gömüldü
DAEŞ saflarında savaştıktan sonra kaçmayı başaran bir komutan, örgütün nasıl bir yolsuzluk batağına düştüğünü İngiltere merkezli Financial Times'a anlattı. Ömer kodadıyla röportaj veren militan, DAEŞ'in binlerce hayalet askere maaş ödediğini aktardı. Ömer'in ifadelerinde DAEŞ'in bürokrasi, tarım ve altyapı gibi konularda Suriye ve Irak rejiminin yöntemlerini kullandığı bilgisi yeraldı. Geçen yıl örgütten kaçan Ömer, "DAEŞ'in yıllar önce Esad'a hizmet eden yerel güçleri paralı asker olarak kullanmaktan çekinmediğini" de aktardı. "Cephede, 150 askeriyle birlikte savaşan bir komutan, merkezi kandırarak 250 askerlik maaş talep ediyor. 100 asker maaşını kendisine alıyor" diyen tanık "Bu fark edilince örgüt cepheye müfettişler gönderdi. Ancak kısa süre içinde müfettişler de yolsuzluk halkasının bir parçası oldu" şeklinde konuştu. Meyadin şehrinde yaşayan ve Ebu Raşid sahte ismiyle gazeteye konuşan bir eczacı ise DAEŞ'in, Esad döneminde yolsuzluk yüzünden işinden atılan bir sağlık memurunu işe aldığını aktardı.

'NE DEVLETİ? NE HİLAFETİ ?'
Örgütün eski militanlarına dayandırılan iddialara göre, DAEŞ saflarından kaçmak isteyen komutanlar ceplerini doldurduktan sonra kayıplara karışıyor. Deyr ez Zor'daki üst düzey DAEŞ yetkilisi Ebu Fatima el Tunusi'nin, 25 bin dolarlık zekat parasını yanına alarak kayıplara karıştığı, kaçtıktan sonra da Twitter üzerinden "Ne devleti? Ne hilafeti? Sizi aptallar" mesajını paylaştığı öne sürüldü. Öte yandan Ulusalararası Şiddet İçeren Aşırıcılık Çalışmaları Merkezi ve Harran Üniversitesi'nin ortak çalışmasına göre DAEŞ militanları "örgütün vaat ettikleri ile yaşananların birbirlerini tutmaması ve aşırı şiddet" gibi sebeplerden ötürü örgütü terk ediyor.

RAMADİ'NİN YÜZDE 90'I GERİ ALINDI
Irak'ın Enbar vilayetinin merkezindeki Ramadi şehrine yönelik operasyon düzenleyen Irak ordusu, şehrin yüzde 90'ının DAEŞ militanlarından temizlendiğini duyurdu. ABD önderliğindeki koalisyon uçaklarının da desteğini alan ordu güçlerinin, sokak sokak ilerlediği, ele geçirdikleri mahalleleri ev ev dolaşıp militan aradıkları kaydedildi. Başkent Bağdat'a sadece 100 kilometre uzaklıkta bulunan Ramadi'de bubi tuzakları ile intihar eylemlerinin, ordunun ilerleyişini yavaşlattığı belirtiliyor. Suriye'de ise Rus savaş uçaklarının bombaladığı Halep'in kuzeyindeki İhris beldesinde 10 sivil öldü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
DAEŞ yolsuzluk batağına gömüldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN