Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müslümanlar Fransızlara kapılarını açtı

Fransa'da yaşayan Müslümanlar, Charlie Hebdo saldırısının yıldönümünde ülkede bulunan 2 bin 500 cami ve ibadethanenin kapısını bütün Fransızlara açma kararı aldı. CFCM Başkanı Kbibech, "Açık kapı" günleriyle, "İslam'ın büyük ve gerçek yüzünü, yani barış ve tolerans yüzünü " göstermeyi hedeflediklerini belirtti.

Giriş Tarihi: 28.12.2015 12:27 Güncelleme Tarihi: 28.12.2015 12:27
Müslümanlar Fransızlara kapılarını açtı
Fransa İslam Konseyi CFCM, 9-10 Ocak tarihlerinde düzenleyeceği "Açık kapı" günleriyle, herkese "İslam'ın gerçek yüzünü" göstermek istediklerini" açıkladı.

Etkinliği duyuran CFCM Başkanı Anouar Kbibech, hem Charlie Hebdo ve Hyper Carcher saldırılarının birinci yılını anmak, hem de gerçek İslamın bu eylemleri yapanlarla bir ilgisi olmadığını göstermek istediklerini dile getirdi. CNN TÜRK'de yer alan habere göre Kbibech, iki gün boyunca ziyaretçilere "dostluk çayı" da ikram edeceklerini belirterek, Charlie Hebdo saldırısının ardından sokaklara dökülen milyonlarca kişinin tek vücut olarak oluşturduğu "11 Ocak ruhunu" da anmak istediklerini söyledi.

"11 Ocak ruhunu anmak istiyoruz"

Fransa'da geçtiğimiz yıl Republique Meydanı'nda toplanan 3.5 milyon kişi "hem terörizme karşı ulusal birlik" hem de "İslam adına cinayet işleyenlerle geçek inananların karıştırılmaması" mesajı vermişti. Saldırıların hemen ardından Lyon Camisi kapılarını halka açmış, bu eylem halk tarafından büyük ilgi görmüştü.

Anouar Kbibech, bu etkinliği bütün Fransa'ya yaymak istediklerini ve her dinden yurttaşın bu mekanlarda karşılaşmasını istediklerini açıkladı. Özellikle Korsika adasında bir Müslüman ibadet mekanına saldırı düzenlenmesinin ardından bu eylemin daha da önem kazandığını belirten Kbibech, "İtfaiye ekiplerine saldırı ile Müslüman ibadethaneleri arasında bir bağlantı kurulması ya da Kuran'ı Kerim yakılması kabul edilebilir şeyler değil" dedi.

"Tabu olmaksızın soru sorun"

CFCM Başkanı, iki gün boyunca Fransız halkına " İslam'ın büyük ve gerçek yüzünü, yani barış ve tolerans yüzünü " göstermek istediklerini belirtiyor. Ve ziyaretçilere, "Gelin ve sormak istediğiniz tüm soruları sorun. İbadet mekanlarının nasıl olduğunu, nasıl ibadet edildiğini görün. Dinimiz hakkında hiç bir tabuya yer bırakmaksızın, hatta en çok tabu kabul edilen konularda bile soru sorun. Gelin bir bardak çay ve bir kaç kurabiye etrafında tartışalım. Amacımız birbirimizi daha iyi tanımak için diyalog kurmak ve karşılıklı çekinceleri kırmak" çağrısı yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müslümanlar Fransızlara kapılarını açtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN