Türkiye'nin en iyi haber sitesi

, 'da yer alacak

, Antalya'ya katılım sözleşmesini imzaladı.

Giriş Tarihi: 29.12.2015 10:36
Filistin, EXPO 2016'da yer alacak

Antalya'ya katılma kararı alan 'in Ülke Komiseri Tareq Abulaban, Aksu ilçesindeki bin 121 dönümlük sergi alanında incelemelerde bulundu. Genel Sekreter Yardımcısı Mücahit Şengül tarafından karşılanan Filistin Ülke Komiseri Abulaban, Proje ve Yapım İşleri Direktörlüğü'nün sunumu izledi. İç bahçe ve dış bahçeler hakkında bilgi alan Filistin ülke komiseri, daha sonra aralarında EXPO Kulesi, EXPO Göleti, Tarım Müzesi'nin de bulunduğu sergi alanını gezdi.

Alan gezisinin ardından yönetim binasına geçen Abulaban, EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreter Vekili Faik Akturan ile sohbet etti. Akturan, Filistin'in ülke bahçesi olarak alanda yer almasından dolayı Abulaban'ı kutladı.

Filistin ile Türkiye'nin geçmişten bu yana süregelen dostluğuna dikkat çeken Ülke Komiseri Tareq Abulaban ise Filistin'in EXPO 2016'da olmasının büyük bir şans olduğuna işaret ederek şunları söyledi:

"Bizim için de burada bulunmak büyük bir zevk ve gurur. Şunu söylemek isterim ki EXPO 2016, sonucunda başarı elde edilecek bir organizasyon ve Filistin için de bu bir şans. Burada kendi tarihini, geçmişini, kültürünü tanıtmak için büyük bir şans. Filistin dünya çapında böyle bir organizasyonda kendini tanıtmayı amaç edinmiş bir ülkedir. Bizim gelecek nesiller için yeşil bir çevre hedefimiz var. Bu anlamda da bu faaliyet bizim için bir fırsat oluşturacak" dedi.

Kuracakları ülke bahçesinde Filistin ile ilgili birçok önemli noktayı gösterme şansı bulacaklarını ifade eden Abulaban, EXPO 2016'nın 'Çiçek ve Çocuk' olan temasına vurgu yaparak, "Sadece ülkemizden değil tüm dünya ülkelerinden çocukların da burada kendilerini bulacakları kimi noktaların olması bizim için çok önemli" diye konuştu.

Abulaban, "Biz kendi insanımızı zeytin ağacına benzetiyoruz. Çok zor şartlar altında ayakta kalmaya çalışan bir ağaçtır kendisi. Biz de o zor durumumuzu bahçemizde anlatmaya çalışacağız. Bizim çocuklarımız kendi acılarını burada eğlenceye ve neşeye çevirecekler" ifadelerini kaydetti.

Katılım sözleşmesinin imzalanmasının ardından EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreter Vekili Faik Akturan, Filistin Ülke Komiseri Tareq Abulaban'a EXPO 2016'nın sembol çiçeği şakayık takdim etti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Filistin, EXPO 2016'da yer alacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN