Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Irak ordusu Ramadi’yi geri aldı

Giriş Tarihi: 29.12.2015
Irak ordusu Ramadi’yi geri aldı

ABD'nin havadan desteklediği Irak ordusu, stratejik öneme sahip olan Ramadi kentini DAEŞ'ten geri aldı. Bağdat'a 100 km uzaklıktaki kentin merkezinde bulunan hükümet binalarına Irak bayrağı çekildi

Irak ordusu geçtiğimiz salı günü ABD'nin hava desteği ile başlattığı Ramadi kentini terör örgütü DAEŞ'ten kurtarma operasyonunda başarıya ulaştı. Irak ordusu, Enbar vilayetinin en büyük kenti olan Ramadi'yi kontrol altına aldı. Dün ilk önce Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı Sözcüsü Yahya Resul, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada kentin tamamen DAEŞ'ten temizlendiğini duyurdu. Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı, kent merkezindeki hükümet binalarına Irak bayraklarının asıldığını duyurdu. Açıklamada Irak ordusunun bir sonraki hedeflerinin "Amirli, Curfu'n Nasır, Zuluiyye, Tikrit ve Beyci gibi diğer bölgeleri kurtarmak" olduğu bildirildi. İlerleyen saatlerde General İsmail el Mahlavi, ordunun kent merkezinde bulunan hükümet binalarını ele geçirdiklerini ancak, DAEŞ'in hâlâ kentte bazı noktaları kontrol ettiğini kaydetti. Kentin yüzde 70'ini ellerinde bulundurduklarını açıklayan Mahlavi, Ramadi'de kalan militanların da artık direniş göstermediklerini kaydetti.

BİLANÇO BİLİNMİYOR

DAEŞ militanları tamamına yakını Sünni olan ve başkent Bağdat'ın 100 kilometre batısında yer alan Ramadi kentini geçtiğimiz mayıs ayında ele geçirmişti. Bazı haber kaynaklarında Irak ordusunun operasyon başlattığı sırada Ramadi kentinde yaklaşık 400 militanın olduğu bildirildi. Ancak militan sayısına dair resmi rakam şimdiye kadar hiç açıklanmadı. Operasyon sırasında hem Irak ordusunun hem de DAEŞ'in kayıpları konusunda bir açıklama yapılmadı. Ramadi kenti; Suriye ve Lübnan'a giden yollar üzerinde bulunmasından dolayı stratejik bir öneme sahip.

DAEŞ'İN GÜRCÜ KOMUTANI ŞİŞANİ YAKALANDI
Terör örgütü DAEŞ'in üst düzey komutanlarından Ebu Ömer el Şişani'nin, ABD'nin özel harekat ekipleri tarafından yakalandığı belirtildi. Operasyon sırasında 7 teröristin öldürüldüğü, Şişani ile birlikte 3 teröristin ise yakalanarak Irak'ın Süleymaniye şehrine götürüldüğü iddia edildi. DAEŞ'in en üst düzey 4 yöneticisinden biri olarak görülen Şişani'nin, ekim ayında öldüğü haberleri çıkmış fakat yalanlanmıştı. 1986 doğumlu Gürcü asıllı Ebu Ömer el Şişani (Tarkan Bataraşvili), Gürcistan ordusunda ABD kuvvetleri tarafından eğitim almıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irak ordusu Ramadi’yi geri aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN