Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye üzerinden takas başladı

Giriş Tarihi: 29.12.2015
Türkiye üzerinden takas başladı

Suriye'de rejim ile muhalifler arasında 464 kişiyi içeren tutuklu takası dün yapıldı. Rejim yanlıları ve muhalifleri Türkiye üzerinden gönderildi

Suriye'de 250 binden fazla kişinin ölümüne, 12 milyondan fazla kişinin de evini terk etmesine yol açan iç savaşta, dün stratejik bir esir değişimi yaşandı. Suriye'nin Lübnan sınırı yakınındaki Zebedani bölgesinde, rejim kuşatması altında bulunan 126 muhalifin Lübnan'a geçişine izin verildi. Aralarında yaralıların da bulunduğu kafile Beyrut'tan Türkiye'ye, buradan da Suriye'nin muhalif kontrolündeki bölgelerine gönderilecek. Buna karşılık Suriye'nin kuzeyinde bulunan ve etrafı muhaliflerce çevrili Fua'dan gelen 338 yaralı ve refakatçi, Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yaptı. Ambulans ve otobüsler yoğun güvenlik önlemleri altında Hatay Havalimanı'na hareket etti. Lübnan'a hareket edecek kafileye İHH İnsani Yardım Vakfı ve BM araçları da eşlik etti. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, takasın toplamda yaklaşık 450 kişiyi içerdiğini açıkladı. Kurum, BM'nin de desteklediği anlaşmanın ikinci kısmının 'kuşatma bölgelerine insani yardım sevkıyatını öngördüğünü' aktardı. Anlaşmada İHH İnsani Yardım Vakfı'nın girişimlerinin önemli rol oynadığı belirtildi.

Humus'taki 3'lü patlamada 30 kişi öldü

Suriye'deki Humus kentinde rejim kontrolündeki Ez Zehra mahallesinde düzenlenen bombalı saldırılarda 30 kişi öldü, onlarca kişi yaralandı. İlk bombanın ardından yaralananlara yardıma gelenlerin toplandığı yerde bomba yüklü bir aracın patlatıldığı, onun ardından ise üçüncü bir patlamanın meydana geldiği kaydedildi. Aynı mahallede yaklaşık iki hafta önce de 25 kişi ölmüştü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye üzerinden takas başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN