Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Takas tamam

Suriye'de rejim kuşatması altındaki Zebedani köyünde yaşayan muhaliflerle, İdlib'deki Şii köylerin sakinleri takas edildi. Birleşmiş Milletler'in desteklediği takas, Türkiye'nin oynadığı kritik rol sayesinde gerçekleşti

Giriş Tarihi: 30.12.2015
Takas tamam
Suriye'de 2011'den beri süren ve 250 binden fazla kişinin ölümüne sebep olan savaşta, Türkiye'nin kritik rol oynadığı takas tamamlandı. Suriye'nin kuzeyinde, muhaliflerin kontrolündeki İdlib'de bulunan Fua ve Kefraya köylerinde yaşayan 338 kişinin Türkiye'ye geçişine izin verilmişti. 107 yaralı ve 229 refakatçiden oluşan grup, Hatay Havalimanı'ndan Türk Havayolları'nın tahsis ettiği uçakla Lübnan'ın başkenti Beyrut'a gönderildi. Fua ve Kefraya'nın Şii sakinlerini, Lübnan'da Hizbullah üyeleri karşıladı. Bunun karşılığında rejim kuşatması altındaki Zebedani köyünde bulunan 60 yaralının ve 66 refakatçisinin Lübnan üzerinden Türkiye'ye gelişine izin verildi. Beyrut'taki Refik Hariri Havalimanı'ndan Hatay'a gelen yaralıların 6'sı burada tedavi altına alındı, geri kalan 120 kişinin ise Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Suriye'de muhaliflerin kontrolündeki İdlib kentine geçişine izin verildi.

TÜRKİYE'DEN DESTEK SÖZÜ

BM'nin desteklediği takas hakkında Dışişleri Bakanlığı "Türkiye müzakerelere veya varılan anlaşmaya taraf olmamakla birlikte, tarafların karşılıklı rızasıyla uygulanacak işlemin hayata geçirilmesi için her türlü yardım ve katkıyı sağlamış, değişim işleminin sağlıklı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesi için azami özen ve gayret göstermiş ayrıca BM ve Lübnan makamlarıyla da gereken eşgüdümü yürütmüştür" açıklamasında bulundu. Açıklamada "Temennimiz, Suriye'nin hak ettiği barış ve istikrarın yeniden tesis edilmesi ve Suriye halkının el ele ve güven içinde aydınlık bir geleceğe doğru yürümesidir. Türkiye, bu yöndeki çabalara her zaman en güçlü desteği verecektir" ifadeleri kullanıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Takas tamam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN