Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hillary siyahiler için 'ajan'lık yapmış

ABD'de Demokrat Parti başkan aday adayı Hillary Clinton'ın 24 yaşında bir hukuk öğrencisiyken, siyahi çocukların haklarını savunmak için kimliğini gizlediği ve ırkçılığın yaygın olduğu okullar hakkında istihbarat topladığı ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 1.1.2016
Hillary siyahiler için 'ajan'lık yapmış
ABD'de kasım ayında yapılacak başkanlık seçimleri öncesi Cumhuriyetçi adayların mücadelesi devam ederken, Demokrat Parti cephesindeki yarışı rahat bir şekilde önde götüren eski First Leydi Hillary Clinton'un gençliği hakkında ilgi çekici bir makale yayımlandı. ABD'nin saygın gazetelerinden New York Times'ta çıkan makaleye göre Hillary Clinton, henüz 24 yaşında bir hukuk öğrencisiyken, ülkedeki siyahi çocukların haklarını savunmak için kılık değiştirdi ve ırkçılığın daha yaygın olduğu güney eyaletlerindeki okullar hakkında istihbarat topladı.

BİLL CLİNTON'IN İLK EVİ KUNDAKLANDI

Deneyimli siyasetçinin otobiyografisinde de bahsettiği üzere, 1972 yılında Alabama eyaletindeki Dothan şehrine gittiği buradaki okullardaki ırkçı ayrımcılık uygulamalarını gözlemlediği aktarıldı. İnsan hakları aktivisti ve avukat Marian Wright Edelman tarafından gönderilen Clinton'un, kimliğini gizlemek için yetkililere "Kocam Dothan'da yeni bir iş teklifi aldı. Düzenli olarak kiliseye giden bir aileyiz ve çocuğumuzu gönderebileceğimiz bir okul arıyoruz" diyerek yalan söylediği belirtildi. "Yaşayan Tarih" kitabında Clinton o günlerini şöyle anlatıyor: Rolümü oynadım, öğrenciler ve müfredat hakkında sorular sordum ve anladım ki okula hiçbir siyahi öğrenci kaydedilmiyor.

New York Times'ın makalesinde 1969 yılında anayasayı yorumlayan ABD Yüksek Mahkemesi'nin, ırkçı ayrımcılık uygulayan okullardaki vergi muafiyetini kaldırma kararı hatırlatıldı ve güney eyaletlerinde bu kararı uygulamamak için yolsuzluk yapan birçok özel okul kurulduğu kaydedildi. Clinton'un istihbarat topladığı söylenen Houston Academy adlı okulda, o yıllarda hiç siyahi öğrenci bulunmadığı da belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hillary siyahiler için 'ajan'lık yapmış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN