Türkiye'nin en iyi haber sitesi

: e destek veren ülke

Giriş Tarihi: 3.1.2016 03:50
Suudi Arabistan: İran teröre destek veren ülke

, aralarında Şii din adamı Ayetullah Nemr Bakır en-Nemr'in de bulunduğu 47 kişinin edilmesine ilişkin 'dan yapılan açıklamaların şiddetle kınandığını, bunun kabul edilemez olduğunu bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı yetkilisine dayandırılan ve resmi haber ajansı SPA'da yer alan haberde, dün cezaları infaz edilenlerle ilgili 'dan yapılan açıklamaların şiddetle kınandığı, bunun kabul edilemez olduğu belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

"İran, idam edilen istler hakkında yaptığı açıklamalarla teröre destek veren bir ülke olduğunu ortaya çıkararak, gerçek yüzünü gösterdi. Yürüttüğü politikalarla bölge ülkelerinin güvenlik ve istikrarını hedef alan İran, terör eylemlerini meşrulaştırmak ve desteklemekle o teröristlerin eylemlerine ortak oluyor. Ayrıca İran, yürüttüğü kutuplaştırma ve kaosu tırmandırma siyasetinden de sorumludur."

"İRAN, TERÖRE DESTEK VEREN ÜLKE"

İran rejiminin teröre destek veren ülke olduğu için başka ülkeleri "teröre destek" ile suçlayabilecek son ülke olduğunu belirten yetkili, Birleşmiş Milletler (BM) ve diğer ülkeler tarafından defalarca İran'ın kınandığını kaydetti.

BM tarafından İran'da bazı devlet kurumlarının BM terör listesine alındığını aktaran yetkili, İran'ın 2001 yılından bu yana bir dizi El-Kaide liderlerini ağırladığını, El-Haber patlamalarını gerçekleştiren Suudi Arabistan vatandaşı sözde El-Hicaz örgütü mensubunu geçen yıl İran pasaportu ile yakalanana kadar 1996 yılından bu yana himaye ettiğini belirtti.

İran rejiminin, doğrudan olarak bölge ülkelerinden Irak, Lübnan ve Yemen'in iç işlerine karıştığını, Suriye'nin iç işlerine ise Devrim Muhafızları, Lübnan ve diğer ülkelerden topladığı Şii milisler aracılığıyla tamamen müdahale ettiğini bildiren yetkili, soğukkanlı bir şekilde 250 bin insanın katledilmesine, 12 milyon insanın yerinden edilmesine neden olduğunu, Körfez ülkelerinde ve Suudi Arabistan'da terör eylemleri planlayan hücreler ile Bahreyn ve Kuveyt'e patlayıcı ile silah taşırken yakalanan militanların ele geçirildiğini vurguladı.

"İRAN REJİMİ, GEÇEN YIL YÜZLERCE İRANLI'YI İDAM ETTİ"

Geçen yıl şeffaf yasal prosedür takip edilmeden yüzlerce İranlı'nın, İran rejimi tarafından idam edildiğini söyleyen yetkili, bütün bu idamları yapan ülkenin utanmadan insan haklarından söz ettiğini bildirdi. İran'ın aksine Suudi Arabistan'da işlerin şeffaf yürütüldüğünü ifade eden yetkili, yargının bağımsız olduğunu ve mezhepler veya konumlar arasında herhangi bir ayrım yapılmadığını söyledi.

Suudi Arabistan yönetimi, aralarında Suudi vatandaşı Şii din adamı Ayetullah Nemr Bakır en-Nemr'in de bulunduğu 47 kişinin idam cezasının infaz edildiğini duyurmuştu.

İran Dışişleri Bakanlığı ise idamlara tepki göstermişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suudi Arabistan: İran teröre destek veren ülke
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN