Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'DAEŞ, bu yıl da yok olmayacak'

Giriş Tarihi: 4.1.2016
'DAEŞ, bu yıl da yok olmayacak'

Beyaz Saray güvenlik yetkililerinden Ben Rhodes, "DAEŞ yaşamaya devam edecek. 2016'da da yok olmayacak" dedi. Iraklı yetkililere göreyse, örgütün bir yıllık ömrü kaldı

Suriye ve Irak'ta terör estiren DAEŞ örgütünün yakın gelecekte ortadan kalkmayacağı kaydedildi. Beyaz Saray Güvenlik Danışman Yardımcısı Ben Rhodes, gazetecilerin konuyla ilgili sorularını cevaplarken, "DAEŞ var olmaya devam edecek. 2016'da da örgütün tamamen ortadan kaldırılacağını beklememek gerekiyor" şeklinde konuştu. Rhodes, "Örgüt ciddi şekilde geriletildi, ancak nasıl El Kaide var olmayı sürdürüyorsa DAEŞ de aynı şekilde yaşayacak" sözleriyle, Başkan Barack Obama'dan sonra işbaşına gelecek olan ABD başkanının da aynı problemle uğraşmaya devam edeceğini vurguladı.

SIKIŞTIRMA STRATEJİSİ
ABD'nin şu anki stratejisinin, örgütü güçlü olduğu bölgelerden daha kenar noktalara doğru çekilmeye zorlamak olduğunu belirten Ben Rhodes, "Coğrafi olarak ve nüfus açısından merkez noktaları kontrol etmedikleri bir aşamaya gelmeyi umuyoruz" ifadelerini kullandı. Rhodes, teröristlerin, ABD'yi İslam'la savaşıyormuş gibi göstermeye çalıştıklarını da iddia etti. Başkan Obama da geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, DAEŞ'i şimdiye kadar hiç olmadığı kadar sert şekilde vurduklarını söyleyerek, "Teröristlerin, eylemlerini ve propagandalarını dünyanın geri kalan kısmına yaymalarını zorlaştırıyoruz" demişti. Obama, Paris saldırılarından önce de teröristlerin gerilediğini kaydetmiş, terör eylemleri gerçekleşince ise eleştirilerin odağına yerleşmişti.

"DAEŞ, 2016'DA BİTİYOR"
Irak Başbakanı Haydar Abadi geçtiğimiz hafta Ramadi kentinin DAEŞ'ten temizlenmesinden sonra "Sırada Musul var. DAEŞ'i bu yıl Irak topraklarından tamamen çıkaracağız" demişti.

DAEŞ, ASKERİ ÜSSE SALDIRDI: 23 ÖLÜ
DAEŞ militanlarının dün Irak'ın Tikrit kenti yakınlarındaki bir askeri üsse düzenlediği seri intihar saldırılarında en az 23 kişi öldü, 40 kişi de yaralandı. Hedefin, polis adaylarının eğitildiği bir üs olduğunu kaydeden Iraklı yetkililer, sabah saatlerinde bölgenin yoğun sis tabakasıyla kaplı olmasını fırsat bilen militanların art arda saldırdığını belirtti. Söz konusu üste en az bin 200 polis adayının eğitim gördüğü bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'DAEŞ, bu yıl da yok olmayacak'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN