Türkiye'nin en iyi haber sitesi

O ülke de 'la diplomatik leri kesti

'in 'la tüm diplomatik leri kestiği açıklandı.

Giriş Tarihi: 4.1.2016 13:32 Güncelleme Tarihi: 4.1.2016 15:10
O ülke de İran'la diplomatik ilişkileri kesti
, ile diplomatik lerinin kesilmesine ve İranlı diplomatlara ülkeden ayrılmaları için 48 saat süre tanınmasına karar verildiğini açıkladı.

Bahreyn Enformasyon Bakanı İsa el-Hamadi, başkent Manama'da düzenlediği basın toplantısında, "Bakanlar Kurulu'nun, İran ile diplomatik ilişkilerin kesilmesi ve İranlı diplomatlara ülkeden ayrılmaları için 48 saat süre tanınması yönünde karar aldığını" söyledi.

Söz konusu kararın haftalık olağan Bakanlar Kurulu toplantısında alındığı kaydedildi.

Suudi Arabistan, dün, İranlı yetkililere büyükelçilik binalarının korunması yönünde çağrı yapmalarına rağmen göstericilerin binalara saldırmasının ve binalarda bulunan resmi belge ile malzemelerin yağmalanmasının engellenmediğini, bundan dolayı İran'la tüm diplomatik ilişkilerin kesildiğini duyurmuştu.

Suudi Arabistan yönetimi, cumartesi günü, aralarında Suudi vatandaşı Şii din adamı Ayetullah Nemr Bakır en-Nemr'in de bulunduğu 47 kişinin idam cezasının infaz edildiğini duyurmuş, İran'ın idamlara tepki göstermesinin ardından Suudi Arabistan'ın Tahran Büyükelçiliği ve Meşhed kentindeki konsolosluk binası göstericilerce ateşe verilmişti.

SUDAN DA KESTİ

Suudi Arabistan ve Bahreyn'in ardından Sudan'ın da İran'la diplomatik ilişkilerini kestiği bildirildi. Birleşik Arap Emirlikleri ise diplomatik ilişkilerin seviyesini düşürmüş ve ilişkileri maslahatgüzar seviyesine indirmişti.
Sudan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, kararın gerekçesi olarak İran'daki büyükelçilik ve konsolosluk binalarına yönelik saldırılar gösterildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
O ülke de İran'la diplomatik ilişkileri kesti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN