Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da leri de

'da hükümetin bütçede kesinti öngören reform paketine tepki gösteren çalışanları 48 saatlik e gitti

Giriş Tarihi: 5.1.2016 23:36
Belçika'da demiryolu işçileri grevde

'da hükümetin bütçede kesinti öngören reform paketine tepki gösteren çalışanları, 48 saatlik başlattı.

Demiryolu sendikaları üyeleri, Brüksel tren istasyonunda toplanarak yerel saatle 22.00'de 2 gün sürecek grevin başladığını duyurdu.

Burada yapılan açıklamada, hükümetin tasarruf önlemleri çerçevesinde hazırladığı reform paketinde, demiryolları için öngörülen yüzde 20'lik bütçe kesintisinin, 33 bin çalışandan en az 6 bininin işini kaybetmesine yol açacağı belirtildi.

Personel sayısındaki azalmanın, diğer çalışanlar için de yılda 6 günlük tatil kaybı anlamına geldiği ifade edilen açıklamada, eğer grev başarılı olursa ülke genelinde tren seferlerinin yarın tamamen duracağı bildirildi.

Uluslararası seferler iptal edildi

Grev kararının ardından Eurostar firması, Londra'dan Brüksel'e tren seferlerinin sadece Fransa'nın Lille şehrine kadar olacağını açıkladı.

Brüksel üzerinden Paris-Amsterdam ve Paris-Köln seferlerini gerçekleştiren hızlı tren firması Thalys firması da yarın hiç bir tren seferinin yapılmayacağını, perşembe günü ise geç saatlerde sadece 2 sefer düzenleneceğini kaydetti.

Fransızca konuşulan Valon bölgesindeki greve, hükümetle görüşmelerin halen sürmesini gerekçe gösteren Felemenkçe konuşulan Flaman bölgesindeki sendikalar katılmıyor. Eğer bir anlaşma olmazsa şubat ayında yeniden greve gidilmesi bekleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Belçika'da demiryolu işçileri grevde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN