Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BM, Suudilere yapılan ları kınadı

BM Güvenlik Konseyi, 'ın Şii din adamı Nemr Bakır en-Nemr'in idam edildiğini açıklamasının ardından 'ın başkenti Tahran'da ve Meşhed kentinde bulunan Suudi misyonlarına gerçekleştirilen ları kınadı.

Giriş Tarihi: 5.1.2016 10:27 Güncelleme Tarihi: 5.1.2016 10:32
BM, Suudilere yapılan saldırıları kınadı

'ın aralarında Şii din adamı Ayetullah Nemr Bakır en-Nemr'in de bulunduğu 47 kişiyi idam etmesini protesto eden lılar, başkent Tahran'da bulunan Suudi Arabistan büyükelçiliğini ateşe vermişti. Olayın ardından Suudi Arabistan ve İran BM Güvenlik Konseyi'ne mektup göndermişti. BM Güvenlik Konseyi, Suudi Arabistan'ın mektubu üzerine Tahran'da Suudi Arabistan Büyükelçiliğine ve Meşhed kentinde de Suudi Arabistan Konsolosluğuna yapılan yı kınadı. Konsey açıklamasında, İranlı yetkililere diplomatik ve konsolosluk binaları ve çalışanların korunması ve uluslararası yükümlülüklere saygı duyulması çağrısında bulundu. Konsey, her iki ülkeyi de diyaloğun sürdürülmesi ve bölgedeki tansiyonun düşürülmesi için gerekli adımların atılması konusunda da uyardı.

Suudi Arabistan, Tahran'da Suudi elçiliğine yapılan saldırının ardından İran'la diplomatik ilişkilerini kestiği duyurmuştu. Suudi yetkililer, İran'la tüm ticari ve hava trafiği bağlantılarının kesildiğini ve Suudi vatandaşların İran'a ziyaretinin yasaklandığını duyurmuştu. Dün de Suudi Arabistan'a destek veren bazı ülkeler İran'a karşı diplomatik eyleme katılmıştı. Bahreyn ve Sudan, İran'la ilişkilerini kestiğini Birleşik Arap Emirlikleri ise, İran ile olan diplomatik ilişkilerinin seviyesini düşürdüğünü duyurmuştu. Bahreyn, İranlı diplomatlara ülkeden ayrılmaları için 48 saat süre verdiğini açıklamıştı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BM, Suudilere yapılan saldırıları kınadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN