Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ve 'de kaybolan hayatlar

Suriye’de 5 yıldır devam eden iç savaşta gibi 'de çocukları “savaşçı” olmaya zorluyor. DAEŞ, YPG ve bağlantılı Şii örgütler, yüzlerce yı kanlı cephelerin en ön saflarına itiyor. DAEŞ, eğitim verdiği çocukları canlı bomba yaparken YPG, 16 yaşından büyük herkesi kız erkek ayrımı gözetmeksizin askere alıyor.

Giriş Tarihi: 5.1.2016 11:51 Güncelleme Tarihi: 5.1.2016 12:05
DAEŞ ve YPG'de kaybolan hayatlar

Suriye'de 5 yıldır devam eden iç savaşta yüzbinlerce kişi hayatını kaybetti, milyonlarca Suriyeli evlerinden kopmak zorunda kaldı. Ancak savaşın en kötü yanlarından biri de çocukların hayatlarını çalması oldu.

Suriye'deki iç savaşta yüzlerce çocuk, , ve bağlantılı Şii örgütler tarafından cephelere sürüldü. Sokaklarda oyun oynamaları gereken yaşta olan çocuklar örgüt kamplarında askeri eğitim almaya zorlandı.

CANLI BOMBA YAPILIYOR

Azez'de ve PKK'nın Suriye'deki silahlı kanadı YPG'ye karşı savaşan Şam Cephesi'ne ait bir hapishanenin yetkilisi, DAEŞ'in larını canlı bomba haline getirdiğini söyledi.

DAEŞ bölgelerinden kendi üstlerine gönderilen 14 yaşındaki canlı bombanın muhaliflerce yakalanmasının ardından "Siz Esed askeri değil miydiniz?" dediğini anlatan yetkili, "DAEŞ çocukları böyle kandırmış. Bizim 'Esed askerleri' olduğumuzu düşünüyorlarmış, çocukların üzerlerine bomba bağlayıp göndermişler. Tabii ki çocukları hemen korumaya aldık" dedi.

Bölgeden gelen raporlar, DAEŞ'in küçük çaplı bir çocuk ordusu kurduğunu gösteriyor. Çocuklara ilk olarak AK-47 tipi silahları (Kaleşnikof) kullanma eğitimi veriliyor.

Çocuklara verilen eğitimler arasında güreş de bulunuyor. Terör örgütü DAEŞ, çoğu zaman esirleri çocuk savaşçılara infaz ettiriyor. Bu durumda çocuklar hem öldürmeyi kanıksıyor hem de bu durum DAEŞ videolarıyla propaganda malzemesine dönüştürülüyor.

YPG İÇİN KIZ ERKEK AYRIMI YOK

YPG ise, uluslararası askeri yardımların kesilmemesi için kurduğu Demokratik Suriye Güçleri isimli yapılanma üzerinden çocukları askere alıyor.

YPG, kontrolü altında tuttuğu kantonlarda 16 yaşından büyük herkes için uyguladığı zorunlu askerlik sisteminde cinsiyet ayrımı da gözetmiyor. Kızlar YPJ kamplarına alınırken erkek çocuklar YPG milisi olmaya zorlanıyor.

Kamışlılı bir baba, 16 yaşındaki kızının sabah okula gitmek için evden ayrıldığını ancak YPG tarafından alıkonulup askeri kampa götürüldüğünü anlattı. Rojavalı aileler ise çocuklarının YPG tarafından alıkonulmaması için ülkelerini terk ediyor.

3 KAMPTA EĞİTİM VERİLİYOR

Suriye'de muhaliflerle girdiği çatışmalarda binlerce militanın kaybeden İran güdümlü Şii örgütler de çocuk savaşçı kullanmaya başladı. İran'da bulunan Afganlar, Iraklılar ve Lübnan Hizbullahı arasında çok sayıda çocuk savaşçı bulunuyor.

Üç bin savaşçısı Suriye'de bulunan Hizbullah, Lübnan'ın güneyindeki 3 kampta militan eğitimine başladı. Lübnanlı aktivistlere göre, kamplardaki çocuklara, "ücretsiz üniversite eğitimi ve 2 bin dolara yakın maaş" vaat ediliyor.

Hizbullah, çocukların çatışmalarda ölmesi durumunda bu maaşı ailelere vereceklerini de söylüyor.

Yenişafak

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
DAEŞ ve YPG'de kaybolan hayatlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN