Suriye’de masum insanlar açlıktan ölüyor

Suriye’nin başkenti Şam’ın kuzeydoğusunda yer alan, rejim güçlerinin ve Hizbullah milislerinin ablukası altında olan Madaya beldesinde onlarca kişi açlıktan, yüzlerce kişi de soğuktan donarak hayatını kaybetti.

Giriş Tarihi: 5.1.2016 15:06
Suriye’de masum insanlar açlıktan ölüyor
Beldedeki yerel koordinasyon komitesi üyesi Samir Tateen, Esad güçlerinin Madaya'yı kuşattığı günden bu yana yaklaşık 70 kişinin açlıktan yaşamını yitirdiğini, 50 kişinin de iyi beslenemediği için çeşitli hastalıklara yakalandığını söyledi. Bölgeye acil insani yardımın gönderilmesi gerektiğini ifade eden Tateen ,''Madaya'da 40 bin kişi var. 193 günden bu yana kuşatma altında bulunan beldeye Esad güçleri insani yardımın girmesine izin vermiyor. Dolayısıyla hayat oldukça pahalı. Bir kilo pirinç 40 bin Suriye lirasından (Yaklaşık 300 Türk lirası) satılıyor. İnsanlar karınlarını su ve topladıkları otlarla doyurmaya çalışıyorlar. Madayalı bir kişi, 5 litre süt ile 7 kilo pirinç almak için aracını satılığa çıkarttı. Fakat adam daha sonra açlıktan yaşamını yitirdi" dedi.

ELEKTRİK DE YOK

Madaya'daki elektrik ve ilaç sıkıntısına da değinen Tateen, "Beldeye elektrik verilmiyor. Halk yıkılmış evlerin enkazından topladığı tahta parçalarını yakarak ısınmaya çalışıyor. Temel ihtiyaç maddelerinin girememesi nedeniyle her şey karaborsadan satılıyor, ilaç sıkıntısı var" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye’de masum insanlar açlıktan ölüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN