ve Filipinler'den 'in yapay uçak pistine tepki

Giriş Tarihi: 5.1.2016 16:14
Vietnam ve Filipinler'den Çin'in yapay uçak pistine tepki

Pekin yönetimi, Güney Denizi'nde inşa ettiği yapay adadaki uçak pistinde haftasonu deneme uçuşu gerçekleştirdi. ve Filipinler, egemenliklerinin ihlal edildiği gerekçesiyle Çin'e tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, cumartesi günü yaptığı açıklamada, Spratly takımadalarındaki yeni pistin sivil havacılık standartlarına uygun olup olmadığını denemek için piste sivil uçak indirildiğini açıklamıştı. Hua, uçak pistinin inşa edildiği 'Yongşu Ciao' adlı kayalıkların Çin'in egemenliği altında olduğunu ve deneme için sivil bir uçağın kullanıldığını belirtmişti.

FİLİPİNLER: BÖLGEDE GERİLİM YENİDEN ARTTI


Filipinler Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Charles Jose, Çin'in adaya uçak indirmesinin bölgede gerilimi yeniden tırmanışa geçirdiğini savunarak, hükümetin Pekin yönetimini protesto etmeye hazırlandığını kaydetti. Jose, Çin'in Güney Çin Denizi'nde kontrolü ele geçirebileceğinden ve bunun hava sahasındaki özgürlükleri kısıtlamasından endişe duyduklarını belirtti.

: PİST YASALARA AYKIRI

Vietnam Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise, Vietnam topraklarında yer aldığı iddia edilen Spratly takımadalarından birinde inşa edilen pistin yasalara aykırı olduğu öne sürüldü.

ÇİN, GÜNEY ÇİN DENİZİ'NDE YAPAY KARA PARÇALARI OLUŞTURUYOR

Pekin yönetimi, yeraltı kaynakları açısından zengin Güney Çin Denizi'nde başta Filipinler olmak üzere Vietnam, Brunei ve Malezya'nın da arasında bulunduğu bölge ülkeleriyle de egemenlik tartışmaları yaşıyor. Çin'in son iki yılda Güney Çin Denizi'ndeki mercan adalarına kum pompalayıp üzerine de beton dökerek yapay kara parçaları oluşturması üzerine bölgede gerilim yükselmişti.

'KUM SEDDİ' OLARAK NİTELENDİRİLDİ


ABD'nin Pasifik Filosu Komutanı Amiral Harry Harris, Çin'in Güney Çin Denizi'nde denizi doldurarak oluşturduğu suni adaları Çin Seddi'ne benzetmiş ve 'Kum Seddi' olarak nitelemişti.
Merkezi ABD'nin başkenti Washington'da bulunan Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi (CSIS) de yapay adaya inşa edilen pistin 3 kilometre uzunluğunda olduğunu kaydetmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vietnam ve Filipinler'den Çin'in yapay uçak pistine tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN