Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Endişe duyuyoruz

Giriş Tarihi: 6.1.2016
Endişe duyuyoruz

Riyad ile Tahran arasındaki idam krizi sürerken Ankara'dan yapılan açıklamada Suudi Arabistan'ın İran'daki diplomatik misyonlarına yönelik saldırılardan endişe duyulduğunun altı çizildi

Suudi Arabistan'ın Şii din adamı Nimr Bakır el Nimr'i idam etmesi ve bunun üzerine Tahran'daki Suudi Arabistan elçiliğinin basılması ile bölgede gerilim tırmanırken, Dışişleri Bakanlığı'ndan konuya ilişkin kritik bir açıklama geldi. Suudi Arabistan'ın İran'daki diplomatik misyonlarına yönelik saldırılardan endişe duyulduğunun altı çizilen açıklamada, 'Tehdit dili değil, diplomasi dili kullanılması' çağrısı yapıldı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Suudi Arabistan'ın İran'daki diplomatik ve konsüler misyonlarına yönelik saldırılardan endişe duyulmaktadır. Diplomatik ve Konsolosluk İlişkileri Hakkındaki Viyana Sözleşmeleri uyarınca diplomatik ve konsolosluk misyon binaları tam dokunulmazlık hakkına sahip olup, kabul eden devlet bu misyonların güvenliğini sağlamakla yükümlüdür. Bu bakımdan, Tahran ve Meşhed'deki Suudi Arabistan misyonlarına yönelik saldırılar kabul edilemez. Türkiye iki ülke arasındaki gerginliğin bölge güvenliği, istikrarı ve barışı üzerinde olumsuz yansımalara sebebiyet vermemesini, bir an önce tehdit dilinin bırakılarak diplomasi diline dönülmesini ve teennî ile hareket edilmesini istemektedir."

BM'DEN KINAMA

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi de Suudi diplomatik misyonlarına yönelik saldırıları kınayarak, İran'dan uluslararası hukuk altındaki yükümlülükleri uyarınca diplomatik misyonları ve diplomatları korumasını istedi. BMGK'da kabul edilen basın bildirisinde, Suudi Arabistan'da cumartesi günü gerçekleştirilen idamlar hakkında herhangi bir açıklama yapılmadı.

KUVEYT ELÇİSİNİ ÇAĞIRDI

Suudi Arabistan ile İran arasında başlayıp Körfez ülkelerine yansıyan diplomatik gelişmeler dün de devam etti. Riyad yönetiminin Şii din adamı Nimr Bakır el Nimr'i idam etmesinin ardından pazar günü Suudi Arabistan'ın Tahran Büyükelçiliği, İranlı göstericilerce ateşe verilmişti. Bunun üzerine Suudi Arabistan, İran ile diplomatik ilişkileri kesmişti. Önceki gün Bahreyn de İran ile ilişkilerini keserken, Birleşik Arap Emirlikleri, Tahran ile temsil düzeyini maslahatgüzarlık seviyesine indirmişti. Dün ise Kuveyt, İran'daki elçisini ülkeye geri çağırdı. Sudan da İranlı elçilere ülkeyi terk etmeleri için 2 hafta süre verdi.

İRANLILARI ELEŞTİRDİ
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani dün yaptığı açıklamada, "Riyad yönetimi, İran'la olan ilişkilerini keserek bir din aliminin kafasını keserek işlediği 'büyük cinayeti' örtbas edemez" dedi. Ruhani açıklamasında ayrıca Suudi elçiliğine saldıranları "radikaller" olarak tanımladı ve İranlıların artık sonsuza kadar büyükelçiliklere saldırmayı bırakmaları gerektiğini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Endişe duyuyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN