Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kuzey Kore: Hidrojen bombasını başarıyla test ettik

Nükleer merkezi yakınlarında 5.1 şiddetinde sarsıntı tespit edilmesinden sonra yaptığı açıklama yapan Kuzey Kore, "başarılı bir hidrojen bombası denemesi yaptıklarını" duyurdu. Kuzey Kore'nin 2006'dan bu yana üç yer altı nükleer deneme yaptığı düşünülüyor.

Giriş Tarihi: 6.1.2016 07:07 Güncelleme Tarihi: 6.1.2016 10:44
Kuzey Kore: Hidrojen bombasını başarıyla test ettik
Kuzey Kore resmi televizyon kanalından yapılan açıklama, Punggye-ri adlı nükleer merkez yakınlarında 5.1 şiddetinde sarsıntı tespit edilmesinden saatler sonra geldi.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre; Kuzey Kore'nin 2006 yılından bu yana Punggye-ri'de üç yer altı nükleer deneme yaptığı düşünülüyor.

Kuzey Kore resmi televizyon kanalında denemeyi duyuran spiker, "Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin ilk hidrojen bombası denemesi 6 Ocak 2016'da saat 10.00'da başarıyla gerçekleştirilmiştir" dedi.

Kuzey Kore, dördüncü nükleer denemesini yaptığını ifade ettiği yazılı açıklamasında ayrıca, "ABD'nin düşmanca politikalarına karşı kendisini korumak için nükleer programını güçlendirmeye devam edeceğini" belirtti.

Resmi haber ajansından duyurulan açıklamada Pyongyang'ın 'ABD'nin saldırgan tutumunu koruduğu sürece nükleer programından vazgeçmeyeceği' kaydedildi.

Kuzey Kore, 'sorumluluk sahibi bir nükleer devlet' gibi hareket edeceğini ve 'egemenliği ihlal edilmediği sürece nükleer silahlarını kullanmayacağını' söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuzey Kore: Hidrojen bombasını başarıyla test ettik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN