Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ülke isimleriyle anılan ler!

Giriş Tarihi: 6.1.2016 16:53
Ülke isimleriyle anılan denizler!

Hangi ülkenin adıyla bir vardır sorusu karşınıza çıksa ilk önce hiçbir ülkenin kendi ismiyle denizi yoktur diye düşünebilirsiniz? Ama biraz araştırmaya başladığınızda veya cebinizdeki dünya haritasını incelediğinizde birçok denizin kendine has bir isminin olduğunu fakat 'in doğu kıyılarına baktığınızda "East China Sea" yani "Doğu Çin Denizi" yazısını görebilirsiniz.

Doğu Çin Denizi, Çin ve Kore kıyılarında, Ryukyu ve Kyushu Adaları ile Büyük Okyanus'tan ayrılan, Büyük Okyanus'un bir kolu. 1,249,000 km² lik yüzölçümüne sahip olan deniz, Çince'de Doğu Denizi olarak adlandırılır.
Deniz, doğuda Büyük Okyanus, kuzeyde Güney Kore, güneyde Tayvan ve batıda Çin ana toprakları ile çevrilidir. Yangtze Nehri, denize dökülen en önemli akarsudur.
Çin Denizi'nin en önemli adası Tong Adası olup, su altında pek çok resif bulunur. Denizin ekonomik kullanım hakkı içinde Çin, Japonya ve Güney Kore arasında bir takım anlaşmazlıklar vardır. Çin ve Japonya arasındaki anlaşmazlıklar, Çin'in varlığını keşfettiği doğalgazın kullanım hakkından kaynaklanır.
Diğer bir ülke adıyla anılan Japon Denizi;
16. yüzyıldan itibaren avrupa ülkelere Kore Denizi (Sea of Korea, Mer de Coree) olarak bilinmeye başlamıştır. (Ondan öncede Çin'de ve Kore'de Doğu Deniz olarak çağrılmıştır.) Fakat Kore, Japonya'nın işgal altındayken kaybettiği dış siyaset yetkiler ve Japonya tarafından yapıldığı 'Kore'yi yok etme projesi' yüzünden Japonlar, bu denizin ismi Kore Denizi'den Japon Denizine çevirmiştir. Bugünlerde Güney Kore, Japon Denizi'nin ismi Kore Denizi ya da Doğu Deniz olarak geri döndürmeye çalışmaktadır. Yavaş olsa bile artık haritalarda iki ismi de (Doğu Deniz, Japon Denizi) yazılmaya başlamıştır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ülke isimleriyle anılan denizler!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN