Türkiye'nin en iyi haber sitesi

, kuşatılmış bölgelere yardım gönderecek

(), rejiminin Madaya, Fua ve Kafarya bölgelerine konvoylarının girişine izin vereceğini duyurdu.

Giriş Tarihi: 7.1.2016 17:19

Cenevre Ofisi'nden yapılan açıklamada, 'de kuşatma altındaki Dey'ruz Zor, Madaya, Fua, Kafraya ve Doğu Guta bölgelerinde yaşayan 400 binden fazla kişinin durumunun son derece endişe verici olduğu belirtildi.

Madaya'da yaklaşık 42 bin kişinin açlık tehlikesi ile karşı karşıya kaldığı ve insanların açlıktan öldüğüne ilişkin haberler üzerine, Suriye rejiminin Madaya, Fua ve Kafarya bölgelerine konvoylarının girişine izin verecek olmasının memnuniyet verici olduğu ifade edilen açıklamada, kuşatma altındaki bölgelere önümüzdeki günlerde insani yardımların ulaştırılacağı kaydedildi.

Açıklamada, BM ve diğer yardım kuruluşlarının geçen yıl kuşatma altındaki bölgelere insani yardım başvurularının sadece yüzde 10'unun onaylandığı belirtildi.

BM'ye göre 4,5 milyon Suriyeli kuşatma altında erişimin zor olduğu bölgelerde yaşıyor ve yaklaşık 400 bin kişi en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamıyor.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), BM Güvenlik Konseyi'ni (BMGK) Madaya ve abluka altındaki diğer bölgelerde yaşayan sivillerin hayatını kurtarmak için harekete geçmeye, Arap Birliği'ni de bakanlar düzeyinde 10 Ocak'ta yapılacak toplantıda konuyu ele alarak ablukanın kaldırılması için gerekli tedbirleri almaya çağırmıştı.

Muhaliflerin kontrolündeki Madaya, 7 aydır abluka altında tutuluyor. Hizbullah'ın Madaya beldesinin çevresine mayın döşemesi ve rejim güçlerinin müdahaleleri sebebiyle bölgeden çıkamayan halk, temel gıda maddelerine dahi ulaşamıyor. Söz konusu abluka sebebiyle bölgede geçen ay 23 kişi açlıktan hayatını kaybetmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BM, kuşatılmış bölgelere yardım gönderecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN