Giriş Tarihi: 7.1.2016 17:16

'ın menşeli ya da bu ülke üzerinden İran'a yapılacak tüm ın ithalatını ladığı bildirildi.

resmi ajansı IRNA'nın haberine göre, başkent Tahran'da düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası yapılan açıklamada, 'dan gelen tüm ın ülkeye inin landığı belirtildi.

Açıklamada, İran vatandaşlarına yönelik umre ziyareti yasağının da ikinci bir duyuruya kadar devam etmesine karar verildiği belirtildi.

Tahran yönetimi, umre ziyareti için Suudi Arabistan'a giden iki gencin Riyad havaalanında "cinsel tacize" uğraması üzerine geçen yıl nisanda suçlular cezalandırılana kadar umre ziyaretlerini askıya aldığını açıklamıştı.

Suudi Arabistan yönetimi, geçtiğimiz cumartesi günü aralarında Suudi vatandaşı Şii din adamı Ayetullah Nemr Bakır en-Nemr'in de bulunduğu 47 kişinin idam cezasının infaz edildiğini duyurmuş, İran'ın idamlara tepki göstermesinin ardından Suudi Arabistan'ın Tahran Büyükelçiliği ve Meşhed kentindeki konsolosluk binası göstericilerce ateşe verilmişti.

Suudi Arabistan yönetimi de büyükelçilik ve konsolosluk binalarına yönelik saldırıların ardından İran ile diplomatik ilişkilerini kestiklerini ve İranlı görevlilerin ülkeyi terk etmesi için 48 saat süre tanındığını açıklamıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İran'dan Suudi Arabistan mallarına yasak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN