Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Somali İran'la diplomatik ilişkilerini kesti

Somali'nin Suudi Arabistan'a destek amacıyla İran ile diplomatik ilişkilerini kestiği bildirildi.

Giriş Tarihi: 7.1.2016 18:24 Güncelleme Tarihi: 7.1.2016 18:25
Somali İran'la diplomatik ilişkilerini kesti

Somali Bakanlar Kurulu'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Somali hükümeti, İran'daki büyükelçiliği ve konsolosluğu saldırıya uğrayan Suudi Arabistan'a destek amacıyla İran ile diplomatik ilişkilerini kesmiştir" denildi.

İran'ın, "silahlı milis güçleri eğitip ülkede dini fitne çıkarmakla" suçlandığı açıklamada, "Suudi Arabistan'ın İran'daki diplomatik misyonlarına saldırılması, uluslararası örf ve anlaşmaların açıkça ihlal edilmesidir" ifadeleri kullandıldı.

Açıklamada ayrıca, Somali'de bulunan tüm İranlı diplomatlara ve burada faaliyet gösteren İmam Humeyni Yardım Vakfı çalışanlarına ülkeyi terk etmeleri için 27 saat süre tanındığı belirtildi.

Komorlar Birliği, Tahran büyükelçisini çağırdı

Öte yandan Komorlar Birliği, İran'daki Suudi Arabistan diplomatik temsilciliklerine yönelik "haksız saldırıları" kınadığı, Tahran büyükelçisini istişare için geri çağırdığı belirtildi.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'nın Komorlar Birliği Dışişleri Bakanlığının açıklamasına dayandırdığı haberinde, Moroni yönetiminin, ülkelerdeki diplomasi görevlileri ile temsilcilik merkezlerinin korunması ilkesinin önemine değinerek, ülkesinin Tahran büyükelçisini istişare için geri çağırdığı belirtildi.

Suudi Arabistan yönetimi, cumartesi günü aralarında Suudi vatandaşı Şii din adamı Ayetullah Nemr Bakır en-Nemr'in de bulunduğu 47 kişinin idam cezasının infaz edildiğini duyurmuş, İran'ın idamlara tepki göstermesinin ardından Suudi Arabistan'ın Tahran Büyükelçiliği ve Meşhed kentindeki konsolosluk binası göstericilerce ateşe verilmişti. Riyad yönetimi de büyükelçilik ve konsolosluk binalarına yönelik saldırıların ardından İran ile diplomatik ilişkilerini kestiğini açıklamıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Somali İran'la diplomatik ilişkilerini kesti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN